Piyasalar

17 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Yeni Mesaj Gazetesi

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
4 Temmuz 2013

Kapitalizm - Komünizm ve sessiz devrimEn fazla cari açığın ABD’de olduğunu biliyor musunuz? 
Dünyada en çok evsiz insanın, ABD’de yaşadığını biliyor musunuz? 
Kapitalizm mikrobunu, demokrasi ve insan hakları diye insanlığa ihraç eden ABD için bu sürpriz değildir. Hem kendi halkı ezildi, hem insanlığı kapitalizmin çarkları arasında ezip durdular. Adeta robotlaşan insanlar insanlıklarını arama seferberliğine başladılar. Her şeyi madde olarak gören materyalizm, insanlığı avucuna almıştı. Bu sistemi yönlendirenler bir avuç sermaye sahibiydi. Ancak geçen yıllar sistemin de tıkanmasına yol açmıştı.
İnsanlık tarihinde kan ve gözyaşı olarak anılan kapitalizm sermaye gücü ile basın ve yayını ele geçirdi. Dezenformasyon yaparak insanları kolaylıkla yönlendirdi. İktidar sahipleri gücün esiri haline getirdi. Dünya çapında yaşanan son gelişmeler artık kapitalizmin sonunun geldiğini gösteriyor. Mortgage krizi ile para piyasaları tıkanmıştır. Sosyal medyanın güçlenmesi, basın yayın tekelini kırmıştır. Neticede kendi canının derdine düşmüştür. Yavrusunu yiyerek beslenen balık misali önce kendi yandaşlarının canını okumaktadır. 
***
Materyalizmin bir başka versiyonu olan komünist felsefede, kapitalizmdeki sınıf çatışmasından hareketle sınıfsız bir sistem öngörülmüştür. İnsan tabiatı hiçe sayılmıştı. Zaten onlar için insan bir meçhul idi. Rusya’da pratik imkânı bulan komünizm, insanlara daha fazla refah getirmedi, adil bir paylaşımı da sağlayamadı. Kapitalizmden önce komünizmin tedavülden kalktığı tarihi bir realitedir. Aslında her iki sistem materyalizmden maddecilikten beslenir. Yaşlı dünyamızda biten sadece kapitalizm ve komünizm değildir. Esas tükenen materyalizmdir. Sadece ekonomi değil dini yaşantının ruhunu bile materyalizm tahrip etmiştir. 
***
İnsanlık yeni bir sistem arayışındadır. 2005 yılında dünya kamuoyuna deklare edilen Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in Milli Ekonomi Modeli (MEM) istikrarlı adımlarla dünyada yerini almaya devam etmektedir. Kapitalizmde insanlık bir avuç sermaye sahibine hizmetçi kılınırken, komünizmde politbüro elemanları, sermaye sahipleri gibi milleti sömürmektedir. Oysa Milli Ekonomi Modeli’nde devlet insanlara hizmet etmektedir. Sayın Baş, gerek MEM eserinde gerekse Sosyal Devlet-Milli Devlet kitabında bunu ilmi olarak ortaya koymuştur. Özellikle Rusya devletinin daveti ile Rus parlamentosu Duma’da Sayın Haydar Baş tarafından verilen Milli Ekonomi Modeli brifingi tarihi bir dönüm noktasıdır. Değişimin zorunlu kıldığı sessiz devrim gerçekleşmiştir. Bu safhadan sonra gizlenmesi söz konusu olmadığı gibi, görmeyenlerin körlüğünden bahsedilecektir.
***
Son günlerde reklâmı yapılan Prof. Dr. Server Tanilli’nin ‘Değişimin Diyalektiği ve Devrim’ kitabındaki doğru bir yanlıştan bahsetmek istiyorum. Bu kitapta kapitalizm güzel tasvir ediliyor. “Yüzyılımızın başlarındaki en çarpıcı gerçek şu: Kapitalizm, bir süredir, tek başına ve “yeni liberalizm” adıyla, iletişim devriminden de yararlanıp dünyanın yeni bir fethine çıkmıştır; onu, doğası ve insanıyla yağmalarken, var olan eşitsizlikleri daha da derinleştiriyor; “ortaklaşa olan”ı yok ediyor, emeğin kazandığı mevzileri çiğniyor ve gelecek için umutları da karartıyor. “Küreselleşme”, şimdilik her şeyin metalaştırıldığı bir süreç ve “paranın totalitarizmi” altındayız” deniyor. Ancak bu kadar doğru tanımlamadan sonra gelip koca bir yanılgıya düşüyor diyen Tanilli, “Böyle bir ortamda Marx’ın hayali yeniden dolaşıyor” diyor. Hayatı mücadele ile geçen Tanilli bugün yaşasaydı kitabını bu şekilde yazmayacaktı. Nitekim Tanilli vefatından önce 10 Nisan 2009, Cumhuriyet gazetesinde ABD güdümündeki AKP’nin yıkım getiren ekonomik uygulamalarına CHP’nin bir çözüm üretemediğini belirtmiştir. Ardından çözüm adresi olarak Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP) Milli Ekonomi Modeli’ni araştırmaya davet ederek, çözüm adresi göstermişti. 
Bunu bile bile Tanilli’nin yeni baskıda gözden geçireceği bir kitabı mal bulmuş mağribi gibi reklâm etmek rahmetliyi rahatsız edecektir. Unutmayın ki, ortada dolaştığı iddia edilen olsa olsa Adam Smith ve Karl Marx’ın hortlaklarıdır.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Ekim 2017 Yedi başlı ejderha
  • 20 Eylül 2017 Irak bölgesel kürt yönetiminin referandumu nelere gebe
  • 8 Ağustos 2017 İkinci 15 Temmuz güneyden mi gelecek?
  • 10 Temmuz 2017 Paristen İstanbulu seyretmek
  • 13 Haziran 2017 Tarım deyip geçmeyelim
  • 7 Haziran 2017 Katar üzerinden verilmek istenen mesajı okuyalım
  • 8 Mayıs 2017 Müslümanlar birbirinden ne kadar haberdarlar
  • 6 Mayıs 2017 O bir İcmal genciydi
  • 28 Nisan 2017 Gençlik hakkında
  • 2 Nisan 2017 Çağımızın Bozkurtuna ihtiyaç var
  • 19 Mart 2017 Dünyanın en faydalı meyvesi hangisi?
  • 9 Mart 2017 Srebrenitsayı unutmayalım!
  • 3 Mart 2017 Köprü
  • 25 Şubat 2017 Saldırı insan odaklı yapılıyor
  • 17 Şubat 2017 Kök hücrelerimizden haberdar mıyız?
  • 8 Şubat 2017 Post-truth mu yoksa gerçeklik mi?
  • 30 Ocak 2017 Kıyamet saati 2.5 dakikayı gösteriyor
  • 25 Ocak 2017 Yeni Dünya Düzeni kaçınılmazdır
  • 18 Ocak 2017 'Badel harabül Basra' demeden
  • 14 Ocak 2017 Zifiri karanlıktan nasıl çıkılacak?

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1613860 µs