Piyasalar

17 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Yeni Mesaj Gazetesi

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
28 Şubat 2014

Çatışmanın tarafları Erdoğan ve Gülen, hakem ise Obama17 Aralık tarihinde perdeleri açılan karşılıklı atışlar yapılan düello devam ediyor. Peki, ne oldu da öldürücü darbeler arka arkaya geliyor. Bugünlerin en önemli özelliği yerel seçim, cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlerin arifesindeyiz.  Kolay değil ortaklık 12 yıl sürdü. Bu süre zarfında özellikle cemaat kanadı bugünlere dönük ciddi hazırlıklar yapmış. Devletin kılcal damarlarına kadar nüfuz etmiş.  AKP hükümetinin siyasi kanadını temsil eden Erdoğan ise cemaat ne istemişse hepsini vermiş. 
* * *
Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olma düşüncesi var. Son dönemde ülkenin sürekli gündeminde olan yönetimdeki sistem değişikliği ve yetkileri arttırılmış cumhurbaşkanlığı yani başkanlık sistemi de uzun uzun tartışıldı. Yerel yönetimlerde büyükşehirler gündeme geldi. Ülkenin sadece sistemi değil Türkiye Cumhuriyeti ismi bile bir oldu bittiye getirilerek iptal edildi ancak kamuoyu baskısıyla geri geldi.  Terör örgütü ve Apo ile görüşmeler devlet eliyle yapıldı, iddialara göre özerklik sözü bile verildi. Özet olarak son dönemde yaşadıklarımız Türkiye Cumhuriyeti devletinin tasfiyesi anlamına geliyor. Birinci dünya savaşı ile parçalanan ama yok edilemeyen Türk milleti ve ülkesi bu hamleler ile ağır yara aldı. Ülkemizde devlet olsun derin devlet olsun yeniden yapılanma içerisindedir. Bu mücadele iki kanadın kendi hesapları üzerinde cereyan etmektedir. 
* * *
Fethullah Gülen ABD’de ikamet ediyor. Oturum süresi bittiğinde ‘green card’ alması için kendisine referans olanlara dikkat edelim. Bu isimlerden bazıları şunlar:  CIA eski ulusal istihbarat konseyi başkan yardımcısı Graham Fuller. Düşünce kuruluşu RAND’ın danışmanları arasında bulunan dışişleri eski bakanları Henry Kissinger ve Condoleeza Rice. Savunma eski bakanı Donald Rumsfield. Savunma ve enerji eski bakanı James Scheslinger. Gülen, konuşmalarında Amerikan politikalarına uygun yorum yapmaktadır.  Portland Üniversitesi’nde doktora tezini Gülen Cemaati üzerine hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Tuğrul Keskin, cemaatin eyalet imamlarının ilk önce FBI bürolarını ziyaret ettiğini kaydetmektedir.  
* * *
Gelelim Erdoğan kanadına. İktidarın erken döneminden beri ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) eşbaşkanı olan Erdoğan’ın son dönem ABD ile arasının açıldığı yazıldı, çizildi.  İktidar kavgasının yaşandığı şu günlerde Erdoğan Obama ile telefon konuşması yaptığını açıkladı. Bakın telefon görüşmesinde neler konuşuluyor.  Obama’ya son günlerde çok tartışılan MİT, HSYK ve internet yasaları hakkında bilgi verir. Sohbet dönüp dolaşır Ukrayna konusuna gelir. Obama Türkiye’ye güvendiğini söyler.  Söz sırası Erdoğan’a geldiğinde Erdoğan, sayın Gülen’i şikayet eder. Der ki sizin misafiriniz Gülen bizim iç işlerimize karışıyor. Obama, biz gereğini yaparız anlamında mesaj alınmıştır, der.  İşte bu gelişmeyi Erdoğan AKP’li milletvekilleri ile paylaşır. 
* * *
İşin özeti bu… Taraflar ve hakem. Taraflar Erdoğan ve Gülen; hakem ise Obama. Varsayılan sürecin geleceğini belirleyecek olan Obama’nın tercihi olacaktır. Yalnız unutulan bir ayrıntı var. Bütün bu gelişmeler milletimizin gözü önünde gelişiyor.  Onların hesabı belli, ama Hakk’ın da elbette bir hesabı vardır.  
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Ekim 2017 Yedi başlı ejderha
  • 20 Eylül 2017 Irak bölgesel kürt yönetiminin referandumu nelere gebe
  • 8 Ağustos 2017 İkinci 15 Temmuz güneyden mi gelecek?
  • 10 Temmuz 2017 Paristen İstanbulu seyretmek
  • 13 Haziran 2017 Tarım deyip geçmeyelim
  • 7 Haziran 2017 Katar üzerinden verilmek istenen mesajı okuyalım
  • 8 Mayıs 2017 Müslümanlar birbirinden ne kadar haberdarlar
  • 6 Mayıs 2017 O bir İcmal genciydi
  • 28 Nisan 2017 Gençlik hakkında
  • 2 Nisan 2017 Çağımızın Bozkurtuna ihtiyaç var
  • 19 Mart 2017 Dünyanın en faydalı meyvesi hangisi?
  • 9 Mart 2017 Srebrenitsayı unutmayalım!
  • 3 Mart 2017 Köprü
  • 25 Şubat 2017 Saldırı insan odaklı yapılıyor
  • 17 Şubat 2017 Kök hücrelerimizden haberdar mıyız?
  • 8 Şubat 2017 Post-truth mu yoksa gerçeklik mi?
  • 30 Ocak 2017 Kıyamet saati 2.5 dakikayı gösteriyor
  • 25 Ocak 2017 Yeni Dünya Düzeni kaçınılmazdır
  • 18 Ocak 2017 'Badel harabül Basra' demeden
  • 14 Ocak 2017 Zifiri karanlıktan nasıl çıkılacak?

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2052276 µs