Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Mustafa Aslan
Yeni Mesaj Gazetesi

Mustafa Aslan
23 Temmuz 2014

Mağlup yorgun demokratlar“Demokrasi” ve “İleri Demokrasi” diye dayatılan, baskıcı Tayyiban sistemsizliği’ne başından karşı olduğumu, bu sistemsizlikle kavgalı olduğumu, hatta bu kavgamı netleştirmek için demokrat olmadığımı her sohbetimde söylerim, kaç kere yazdığımı da bilmiyorum!
Beş muhalefet partisinin bir araya gelerek ortak aday gösterdiği, gün itibarı ile destekleyen parti sayısının dokuza çıktığı bir Cumhurbaşkanı Adayı hakkında, aklı başında zannettiğim kişilerin tezviratlarını, hayretle ve onlar adına utanarak izliyorum!
Aklı başında zannettiğim adamlar diyorum! Bunlardan birine, fikren ayrı düşsek de tavrına sahipliğinden dolayı saygım var! Bir deneyimli gazeteci yazar olan bu kişi ki yıllarca aynı gazetede refiklik de yaptık; Ekmel Beğ’in ÇATI Aday’lığı açıklandığı gün; “İki Genel Başkan’ın dayatmasına boyun eğemem!” diyerek Halk TV’de başlayan programını, ilk gününde bitirdi!
Tekraren fikren ayrıştığımız çok konu olmasına rağmen, bu tavrı, tavırdı! Ve bu tavırlılığı şahsen benden saygı görür!
Bir de Süheyl BATUM ve benzerleri var! Çok aklı başında bir adam zannederdim! Çatı Adayı’nın açıklandığı gün, bir televizyonda canlı yayında; “İlk imza benden” diyerek, bir başka aday ismi dillendirdi!
Hem CHP içinde, hem de muhalefete de muhalif kişiler arasında heyecan da yarattı! Sonra?
Süheyl Batum, ortada yok! Aday olarak ortaya sürdüğü isim de yok! Ama bu muhalefete de muhalif kişiler, ortalardalar! Nerdeyse AKP’den besleniyor, Tayyip’i destekliyorlar diyesim var!
Yetmedi! Süheyl Batum’un bu davranışına karşı CHP Genel Merkezi’nin bir tavrı ve yaptırımı da yok!
AKP tabanında ve “İkinci 12 Eylül” Anayasa Referandumu’ndaki “Yetmez ama EVET”çiler arasında, gün geçtikçe itibar kazanan Ekmel Beğ aleyhinde, kampanyalar başladı!
Ekmel Beğ’i savunmak, benim işim değil ama; “Ben Gül’ümü seçtim. Beğenmeyen Türkiye’yi terk etsin!” tarifli ABDullah kadar beni rahatsız etmediğini, söyleyebilirim!
Çok ciddi bir merakım var: CHP ve diğer partiler içinde ortak aday gösterme tavrına ve adaya karşı olanlar; madem biliyorlardıysa bugün söylediklerini, o gün niye söylemediler? Hiç bir şey bilmeden, sadece aday gösteriliş şekline karşı idiyseler, Ekmel Beğ hakkındaki bu karalamalar niye?
Bu konuda kendi adıma samimi düşüncemi söyleyeyim…
Biliyorum ki aday adayını bile biz seçemiyoruz!
Üç genel başkan ve bir de ağırlaştırılmış ömürboyu hapse mahkûm, bebek katili bir psikopatın belirlediği ve -benim gibi- kendini seçmen zanneden milyonlarca vatandaşın, sandık başında onadığımız; en az 20 -milletvekili değil- genel başkan vekilinin belirleyeceği adaya mecbûruz!
Ne kendilerinden, ne belirledikleri adaylarından, ne de şu anda Meclis’te bulunan 550 kişinin hiç birinden razılığım yokken, onların belirleyeceği adaylar arasından, cumhura başkan seçeceğim!
Şahsen yasalar eliyle bu kadar alay edilmesine itiraz edemeyişime isyanlardayım!
En başta kendime teselli olsun diye söyleyebilirim ki; on iki yıldır, girdiği bütün seçimleri, muhalefetin elli parça olması yüzünden kazanan ve seçim kazandıkça biraz daha şımaran Recep Tayyip’i, kendi kazdığı kuyuya düşürme ihtimali olan bu seçimi, çok önemsiyorum!
Cumhuriyet tarihinde, ilk defa muhalefet böylesine iddialı olarak bir arada!
Muhalefetin elli parçalığından dolayı pervasızlaşan Recep Tayyip’in nasıl paniklediği görülüyorken, bunun tadını çıkarmayı kaçırır mıyım?
Ömrümün 45 yılını hibe ettiğim ve iki yıl önce ömürlük dostlarımı orada bırakarak terk ettiğim, son on altı yılında Genel Başkan ve Genel Merkez Yönetimi ile hiç anlaşamadığım MHP ile yolumuz kesişti!
Vatanseverlikte benzeştiğimiz sosyal demokrat veya demokratik solcularla yani CHP’lilerle, DSP’lilerle; samimi devrimcilerle, samimi ülkücülerle, samimi Alperenlerle, Demokrat Partililerle, BBP’lilerle ve Çatı Aday’a destek vereceğini açıklayan diğer partililerle tavır birliğinin tadını çıkarmama kim mani olabilir?
Türkiye’de II. Kuvay-ı Milliyecilerin, İcmal Gençliği’nin, Bağımsız Türkiye Partililerin feyz kaynağı Prof. Dr. Haydar BAŞ Hoca’nın, millî hassasiyetle desteklediği bir ortak tavrın tadını çıkarmama kim engel olabilir?
Devletin, Hükümetin ve bütün icracı bakanlıkların imkânlarını kullanarak reklamını yapan Recep Tayyip’e haddini bildirme şansı yakalanmışken; tezvirat yapanlara, demokrasi yorgunları’na, siyaset mağlupları’na zaman ayırarak keyfimi kaçırır mıyım?
En son seçimdeki oyları % 43 olan, ikinci turda HDP adlı siyasallaşmış bölücülerin % 5’lik oyuna göz diken ve hesabını ona göre yapan Yürütmenin Başı’nın planını, Cumhuriyetle kindarca hesaplaşmasını sekteye uğratmak için inadına sandığa gidip, inadına sandığa adam çağırmaz mıyım?
Süheyl Batum ve benzeri, parti içi muhalefetlerini memleket meselelerinden önemli gören yorgun demokratların keyifleri için keyfimi kaçırmam! Hiç kimsenin keyfimi kaçırmasına izin de vermem!
Adayın adı Recep Tayyip değilse, aday Tayyip’in “Gülüm” dediği benzer birisi değilse ve bölücü değilse ve Büyük Ortadoğu Projesi’nin piyonlarından biri değilse; sistem diye dayatılan sistemsizliğe rağmen, elimde başka bir yaptırım gücüm olmadığı için sandığa gidecek, Recep Tayyip ve AKP’lilerin karşısındaki Ekmel Beğ’e oy vereceğim!
Ekmel Beğ’in, her gün biraz daha özgüveninin arttığını, milletle buluşmalarında gördüğü itibar ve katılımları görerek de ümitleniyorum!
Devletimiz ve Cumhuriyetimizin kurucusu Muhteşem Türk Atatürk’ün makamına; “Ne mutlu Türk’üm diyene” diyen birini seçeceğim için de ayrıca vicdânen rahatım!
“Türkoğlu Türk’üm” dediği için; “Varlığım Türk varlığına armağan olsun” dediğim; Atatürk’ü, Türk’ü, Türkiye’yi, Devletimi, Bayrağımı, Ezânımı, Vatanımı sevdiğim; sevmeyenleri otomatikman hasım ilan ettiğim için sandığa gideceğim ve Çatı Aday’a elim titremeden, vicdanen rahatsız olmadan oy vereceğim!
Diğer tezviratçı adam zannettiğim kişilere de; “Gölge etme, başka ihsan istemez!” diyeceğim.
“OLAMAZ TÜRK’E BAŞ, TÜRK’ÜM DEMEYEN” Vesselâm...
Selâm, sevgi, duâ...

Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Mart 2017 Atatürkün anlatımıyla Çanakkale savaşları
  • 19 Mart 2017 İnsandan insana, insansa...
  • 14 Mart 2017 Anam bana kör dedi!
  • 13 Mart 2017 Söyle-ni-yorum-2
  • 10 Mart 2017 Hala iyiler varmış şükrolsun
  • 9 Mart 2017 Savaş ve insan
  • 8 Mart 2017 Ben, kim miyim?
  • 7 Mart 2017 Milli siyaset hakemliği
  • 2 Mart 2017 Sakındığımız dostluk
  • 28 Şubat 2017 Yol özel yolcu güzel
  • 23 Şubat 2017 Bizi sevin
  • 21 Şubat 2017 Güzel dünler
  • 18 Şubat 2017 Hala akletmez misiniz?
  • 16 Şubat 2017 Çığlıklar mı sessiz kulaklar mı sağır?
  • 15 Şubat 2017 Bülbül
  • 14 Şubat 2017 Gönülden gönüle yol gizli gizli
  • 13 Şubat 2017 Flaş Haber Suriye'den yine acı haber Yalnız kalabalıklar
  • 10 Şubat 2017 Evet-hayır oyunu
  • 9 Şubat 2017 Yüreğim ağrıdı
  • 8 Şubat 2017 İlm-i siyaset üzerine

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1556219 µs