Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
4 Kasım 2014

Ehl-i Beyt sevgisinin nişaneleriHer gün andığımız, dün daha bir aşkla ve hüzünle andığımız ve kıyamete kadar anacağımız İmam Hüseyin Efendimizin şefaati üzerimize olsun, diyerek başlıyorum ki, O mübarek İmamı, Selman–ı Farisi (r.s) şöyle anlatıyor: “Allah Resulünün (sav) Hüseyin’i (as) dizlerinin üzerine oturttuğunu gördüm, onu öpüyor ve şöyle buyuruyordu: “Sen büyüksün, büyük birinin oğlusun ve büyük insanların babasısın. Sen imamsın ve bir imamın oğlu ve imamların babasısın. Sen, Allah’ın hüccetisin ve Allah’ın hüccetinin oğlu ve Allah’ın hüccetlerinin babasısın ki, bunlar dokuz kişidir ve onların sonuncusu, onların Kaimi (İmam–ı zaman “Mehdi” ) olacaktır.”
Doğumu, Hz. Peygamber (sav) tarafından annesi, Hz. Fatıma’ya (as) müjdelenen İmam Hüseyin’in (as) adı bizzat Cenab–ı Hak tarafından koyulmuştur. Cömert, engin merhamet sahibi, büyük bir ilme malik olan, her anını ibadetle geçiren kamil bir mümindir. 
Öyle bir Mümindir ki, Onun ve şerefli neslini katletmeye gelenler, gidip namazı arkasında kılmış, “Senin olduğun yerde başkasının arkasında namaz kılınmaz” itirafında bulunmuşlardı. İşte bu itirafın sahibi zalimler ordusu, 10 Maharrem’de (dün) Hz. Hüseyin ve yakınlarını Kerbela’da tarihin görmediği bir zulme tabi tutmuş ve şehit etmişlerdi. O katillere ve bugünkü temsilcilerine Allah’ın laneti olsun, diyorum. 
* * *
Ehl-i Beyt sevgisinin nişaneleri
Sevgi göreceli bir kavram olduğu gibi büyükte bir iddiadır. Her iddianın da ispatı şarttır. İspatlanmamış iddia lafta kalır… İşte bu noktada Ehl-i Beyt sevgisinin nasıl ispatlanacağını bizzat Peygamber Efendimiz, İmam Ali Efendimiz ve diğer hak imamlar bizlere haber veriyor…     
Allah Elçisi buyurdu ki; “Ben kimin önderiysem Ali de, onun önderidir!” “Ali’ye bakmak ibadettir!” “Kim Ali’den nefret ederse benden nefret etmiş olur! Kim de benden nefret ederse Allah’tan nefret etmiş olur! Kim onu severse Allah’ı sevmiş olur!” “Ali Kuranla, Kuran da Ali iledir! Havuzuma gelinceye kadar, bunlar birbirinden ayrılmayacaklardır!” 
Resulullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali ve onun taraftarıdır kıyamet gününde gerçek kurtuluşa erenler.” “Ey Ebu Talib’in oğlu, şunu bil ki sen ve senin taraftarların cennettedir.” 
İmam Ali’den (a.s.) şöyle buyurmuştur; “Benim taraftarlarımı iki hasletle deneyin; eğer bu iki haslet onlarda olursa, onlar bendendirler. Namaz vakitlerini korumaları (namazlarını vakitlerinde kılmaları) ve mallarını, mümin kardeşleriyle paylaşmaları… Eğer bu iki haslet olmazsa, (benden) uzaktırlar, uzak!” 
İmam Cafer (a.s) şöyle buyurmuştur; “Bizimle ilgili olarak insanlar üç gruba ayrılır. Bir grup, bizim dünyamıza kavuşmak için bizden çıkacak olan Kaim’i bekleyerek bizi sever. Bunlar, bizim sözlerimizi söyler ve ezberlerler. Ama bizim yaptıklarımızı yapmaktan uzak dururlar. Allah (c.c) bunları cehenneme doğru sürükler.
(ikinci grup) “Onlar, bizi sever, sözlerimizi dinlerler. Ayrıca fiillerimizi işlemekten geri durmazlar. Amaçları, bizi kullanarak insanların mallarından yemektir. Allah (c.c) onların karınlarını ateşle doldursun. Açlık ve susuzluğu onlara musallat etsin. 
(üçüncü grup) “Bir grup daha var ki, bunlar bizi severler. Sözlerimizi muhafaza ederler. Emirlerimize itaat ederler. Fiillerimize muhalefet etmezler. İşte onlar bizdendirler. Bizde onlardanız.”
İmam Muhammed Bâkır (a.s.) şöyle buyurdu; “Ey Câbir, bize bağlılığı seçen bir kimse, sadece biz Ehl-i Beyt’i sevdiğini söylemekle yetinebilir mi? Vallahi bizim taraftarlarımız, ancak Allah’tan korkan ve O’na itaat eden kimsedir; onlar, ancak tevazu, huşu, emaneti (sahibine) eda etmek, Allah’ı çok anmak, oruç tutmak, namaz kılmak, anne babaya iyilik etmek ve fakir komşulara, meskenet ehline, borçlulara ve yetimlere karşı sorumlu davranmakla tanınırlar!” 
İmam Ca’fer-i Sâdık’tan (a.s.) şöyle buyurdu; “Bizim taraftarlarımız, takva ve çaba ehlidir; vefa ve emanet ehlidir; züht ve ibadet ehlidir. Gece ve gündüz boyu (farz ve nafileden oluşan) 51 rekât namaz ehlidir. Onlar gece ibadet eder, gündüzleri oruç tutarlar; mallarının zekâtını verir ve Beytullah’ın haccını yerine getirirler ve her haramdan kaçınırlar.” 
İmam Cafer-i Sadık’tan (a.s.) bir de şöyle nakledilmiştir; “Dilde iddia edip de amellerimizde ve eserlerimizde bize ters düşen kimse, bizim taraftarımız değildir. Evet, bizim taraftarımız, hem diliyle, hem de kalbiyle bize muvafık olan ve eserlerimize uyan ve amellerimize amel eden kimselerdir, onlardır bizim gerçek taraftarımız.” 
İmam Muhammed Bakır (a.s.) kendisinden nakledilen bir hadiste Cabir’e hitaben şöyle buyurmaktadır: “Ey Cabir, taraftarımıza benden selâm söyle ve onlara bildir ki bizimle Allah (Azze ve Celle) arasında akrabalık yoktur; O’na ancak itaat ederek yakınlaşılır.” 
Muhammed Bâkır (a.s.) buyurdu ki: “Kim, Allah’a karşı itaatkâr olursa, o bizim gerçek dostumuzdur; kim de O’na karşı gelirse, o bizim düşmanımızdır. Yarın bizim velâyetimize ancak amel, fazilet ve takva ile ulaşılır!” Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1880423 µs