Piyasalar

17 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Yeni Mesaj Gazetesi

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
28 Ekim 2011

Ehl-i Beyt Sempozyumu, ‘şafağın söküşünü’ gösteriyorEhl–i Beyt, Peygamber Efendimizin bize bıraktığı emanettir. Kimdir Ehl–i Beyt? Resulullah ve İmamı Ali, Hz. Fatıma, İmam Hasan, İmam Hüseyin efendilerimiz. Bu emanet bütün Müslümanların sırtındadır. Hiçbir Müslüman bu emanetten beri değildir. Ehl–i Beyt’i sevmek bir görevdir. Ayeti kerimenin gereği İmamı Ali’yi sevmek, Hz. Fatıma’yı sevmek, İmam Hasan’ı sevmek, İmam Hüseyin’i sevmek bir imandır.
Ehli Beyt’ten mahrum kalınırsa ne olur? İslam aleminin içinde bulunduğu mevcut durum olmuş olur. Birlik olmaz, ilahi aşk olmaz, muhabbet olmaz. Adı İslam, kendisi materyalist bir hayat olur yaşanan. Orada İslam’ın hikmet anlayışı, bereketi yoktur. Peygamber Efendimizin rıhletinden sonra Ehl–i Beyt dışlandı. Dışlanmakla kalmadı, 12 imamın tamamı şehit edildi. Biz o gün, bu gün Ehl–i Beyt’ten mahrum bırakıldık.
Üstat Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın konuşması, salonu hınca hınç dolduran kalabalığın onlarca dakika süren coşkulu alkışları ve üstadın yaptığı tarihi konuşma mutlaka can kulağıyla dinlenmeli. Üstat konuşurken zihnimden film şeridi şeklinde düşünceler canlanıyor.
Aman Allah’ım! İslam alemi olarak ne hale gelmişiz. Bölgemizde yangın yanıyor. Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamındaki 22 İslam ülkesi bir bir işgalin içine çekiliyor. Irak’ta, Afganistan’da yaşanan mezalimden her gün haber alıyoruz. ‘Arap Baharı’ adı altında Arap ülkelerinde iç savaş çıkartıldı. Yangının çapı her geçen gün büyüyor. İslam alemi başsız. Müslümanlar sahipsiz. Hac ibadeti için Arabistan’da olduğum çok defalar değişik İslam ülkelerinden gelen hacı adayları Türk olduğumuzu öğrendiğinde hep Osmanlı’yı hayırla yâd etmiş ve şu tespiti yapmışlardı: “Osmanlı gitti, huzurumuz bitti”. Bu ülkeler Osmanlı’nın daha önce hüküm sürdüğü topraklar. Osmanlı’nın koruyucu şemsiyesi olmayınca bütün tehdit ve tehlikelere açık hale geldiler.
İslam ülkelerinde son dönemde bir Şii–Sünni çatışması körükleniyor. Neticede Sünni–Şii ayrılığı coğrafyalara kadar yansıdı. Irak buna örnek olarak gösterilebilir. Yine bizim ülkemizde özel yetiştirilen ve halka mal edilmek istenen din bezirgânlarının Şiilere karşı adeta bir cihat çığırtkanlığı yapıyor olması ayrı bir olgu. Bu olsa olsa Haçlı ya asker toplamaktır.
Dinlerarası diyalog çalışması ile insanımızın elinden dini ve imanı alınıyor. Maalesef bu konuda az pahaya dinlerini satanların veya İslam içinde gibi görülen çift kimliklilerin epey mesafe kat ettiklerini görüyoruz.
İşte Üstat Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in gündeme getirdiği Ehl–i Beyt külliyatı ve onun önderliğinde düzenlenen Uluslararası Ehl–i Beyt Sempozyumu bir yitiğin bulunmasıdır; dinimiz içine karıştırılmaya çalışılan sapık akımların panzehiridir, üzerinde oturduğumuz hazinenin unuttuğumuz şifresini yeniden hatırlamaktır, karanlık gecelerimizin nurlu sabahının müjdecisidir. Birçok İslam ülkesinden ve ülkemizden Sünni’si, Şii’si, Alevi’si, Caferi’si ilim ve fikir insanlarının buluşma adresidir. Sempozyum Şiilerin ve Sünnilerin bir bütün olduğunun ve bizzat İslam’ın kendisi olduğunun ilanıdır. Ezilen İslam âleminin Nuh’un gemisinde buluşması ve bütün mezalimlerden kurtulmasıdır, Asakirullah olan Türk milletinin yeniden haklıya hakkını verme, haksıza ise haddini bildirme kararlılığıdır.
Tarih bu günü, İslam alemindeki ayrılıkların bitip, birliğin yeniden tesis edildiği şafak vakti olarak kaydedilecektir.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Ekim 2017 Yedi başlı ejderha
  • 20 Eylül 2017 Irak bölgesel kürt yönetiminin referandumu nelere gebe
  • 8 Ağustos 2017 İkinci 15 Temmuz güneyden mi gelecek?
  • 10 Temmuz 2017 Paristen İstanbulu seyretmek
  • 13 Haziran 2017 Tarım deyip geçmeyelim
  • 7 Haziran 2017 Katar üzerinden verilmek istenen mesajı okuyalım
  • 8 Mayıs 2017 Müslümanlar birbirinden ne kadar haberdarlar
  • 6 Mayıs 2017 O bir İcmal genciydi
  • 28 Nisan 2017 Gençlik hakkında
  • 2 Nisan 2017 Çağımızın Bozkurtuna ihtiyaç var
  • 19 Mart 2017 Dünyanın en faydalı meyvesi hangisi?
  • 9 Mart 2017 Srebrenitsayı unutmayalım!
  • 3 Mart 2017 Köprü
  • 25 Şubat 2017 Saldırı insan odaklı yapılıyor
  • 17 Şubat 2017 Kök hücrelerimizden haberdar mıyız?
  • 8 Şubat 2017 Post-truth mu yoksa gerçeklik mi?
  • 30 Ocak 2017 Kıyamet saati 2.5 dakikayı gösteriyor
  • 25 Ocak 2017 Yeni Dünya Düzeni kaçınılmazdır
  • 18 Ocak 2017 'Badel harabül Basra' demeden
  • 14 Ocak 2017 Zifiri karanlıktan nasıl çıkılacak?

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2304261 µs