Piyasalar

17 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
4 Mart 2015

Süleyman Şah uçurulacaktı, kaçırıldıAKP iktidarı, Suriye’ye girmek, fiili olarak savaşmak için bin bir sebep aradı. Hatta Erdoğan, bugün “dünya beşten büyüktür” dediği devletlere bir anlamda “daha ne bekliyorsunuz! Gelsenize! Girelim, savaşalım” çağrısı yapıyordu. 
AKP iktidarı, Suriye’ye girmek için mazeret arıyordu. Hatırlarsanız! Geçen yıl Mart ayının sonlarında ülke gündemimizde yine “Süleyman Şah” vardı. Ama kaçırılma olarak değil havaya uçurulma olarak. Ortaya çıkan ses kayıtlarında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler’in, Süleyman Şah Türbesi’ne IŞİD tehdidinin, Suriye ile savaş için “uluslararası bir gerekçe” olarak yeterli olacağı, fikrinde oldukları iddia ediliyordu.  Eski MİT müsteşarı ve şimdi AKP milletvekili aday adayı Hakan Fidan’ın ise buna gerek olmadığını, gerekirse 4 adam gönderip, 8 füze atarak, ya da doğrudan Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik MİT’in yaptığı bir “sahte bayrak” operasyonu ile bu gerekçeyi sağlayabileceğini, söylediği iddia edilmişti. 
Bugün olduğu gibi o günde, yurt dışındaki tek toprağımız olan artı değerli büyüğümüz Süleyman Şah’ın yattığı yeri ve oradaki askerlerimizi kim tehdit ediyor, sorusunu sormuştuk. Suriye Devleti mi? Esad, Süleyman Şah’a herhangi bir müdahaleyle Türk Milletini karşısına alır mı? Hayır. Esad’ın aptal olmadığına dört yıldır hepimiz tanık olduk.
Öyleyse tehlike kim? IŞİD, ÖSO, el-Nusra, El-Kaide, PYD gibi örgütler mi? Evet, aynen öyle. Ve Maalesef bu terör örgütleri ülkemizden her türlü desteği almışlar. Hastanelerde tedavi edilen teröristleri, sınırda yakalanan mühimmatları hep beraber gördük. 
Hatta 4 adam, 8 füze gündeminden iki ay önce 19 Ocak 1014 ülke gündemimizde bu sefer Adana’da durdurulan, MİT’e ait olduğu açıklanan TIR’lar vardı. AKP hükümeti, tır’lar da ne var? Nerden gelip, nereye ve kime gidiyorlardı? Kim götürüyordu ve niçin? Gibi birçok hayati sorunun cevabı yerine, “olayın hükümete karşı 17, 25 Aralık’ın devamı olan bir komplo olduğunu, Gülen hareketinin hükümeti yıkmak istediğini” vs. söylüyor. İktidarı eleştirenleri “paralelci” olarak sıfatlandırmaya çalışıyordu. Diğer taraftan ise tır’ları durduran 13 askere müebbet istemiyle anında dava açılıyor, savcıların özel yetkileri kaldırılıp sürülüyordu ve tutuklamalar rutinleşiyordu. 
İyi, güzel, tamam! Bu bir komplo olsun. Elinizle büyüttüğünüz Gülen hareketinin elemanları yapmış olsun. Olsun da! Bu tır’lara ne yüklenmişti? Kim yüklemişti? Kime ve neden götürülüyordu? Hükümetin yanıtlamadığı bu soruların cevaplarını, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın açıkladığı tutanaklar, BOP, Ortadoğu, Suriye ve AKP tablosuna tek parça halinde bakıldığında, cevap otomatikman ortaya çıkıyor ve “evet, aynen öyle” dedirtiyordu.  
TIR’lar nerden yüklenmişti? Ankara Esenboğa havaalanından gece yarısı yabancı uyruklu bir uçaktan yükleniyorlar. 
TIR’lar nereye gidiyor? Şoförlerin ifadelerine göre Reyhanlı’da sınıra kadar kendileri götürüyor. Sınırda MİT elamanlarına teslim ediyorlar ve tırlar Suriye’ye girip El-Kaide veya IŞİD’a teslim ediliyor. Şoförler bu işlemi daha önce de yaptıklarını ekliyorlar.   
TIR’larda ne vardı? Birinci tır da, birinci sandıkta 25-30 adet füze ve roket. 15 sandıkta yaklaşık 300’e yakın 450’ye yakın bomba atar mühimmat. İkinci sandıkta 20-25 adet füze roket… İkinci tır da 90-100 adet top mermisi ve birçok askeri mühimmat dolu çuval. Üçüncü tır da hiç birileri devreye girerek arama yaptırmıyor…
Daha fazla söze gerek yok. Tablo net ve açık… Gerçek olan ise AKP’nin yönetim anlayışı toprağını terk etmiştir. Tarihte kefen soyucularını okudum. Tarihi eser kaçakçıları, lahit kaçakçıları, mumya kaçakçıları vardı, okuduk. Bu bağlamda belki de ilk olarak AKP iktidarı resmi türbe kaçakçısı olarak Türkiye Cumhuriyetini tarihe kaydettirdi. 

Bir başka gerçek ise geçen yıl planlandığı iddia edilen Süleyman Şah Türbesinin havaya uçurulması eyleminin fiilen gerçekleştirilmiş olmasıdır.

 

Gülelim:

Evet, inanın her okuduğumda gülmekten başka bir şey yapamıyorum. Yok, olmaz böyle bir mantık, yorum. Gülelim o zaman. Çünkü yarın ağlayacağız.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu diyor ki; “Bu operasyonla ilgili dışarıda büyük hayranlık var. Herkes nasıl yaptığımızı soruyor. Kimse TSK’yla şaka bile yapmasın. Ordumuz dün akşam kapasitesini tüm dünyaya göstermiştir”

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz; “Çatışma dahi olmadan bu operasyonun gerçekleşmiş olması TSK’nın caydırıcı gücünü göstermektedir.”

Başbakan Yardımcısı Arınç; “Çok şükür operasyonun her anı Türkiye Devleti’nin izzetini, azametini, varlığını, egemenliğini ortaya koyacak biçimde yapılmıştır.” 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2048238 µs