Piyasalar

17 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Yeni Mesaj Gazetesi

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
27 Mart 2015

Derdimizin dermanı sağlıkta dönüşüm politikası değil, MEM'dir-1Ülkemizin kanayan yaralarından bir tanesi de uygulanan sağlık politikalarıdır. Eğitim sistemimiz gibi sağlık sistemimiz de yap-boz tahtasına çevrilmiş durumdadır. Yanlış yolların doğru sonucu olmayacağı gibi yanlış stratejilerin de doğru taktikleri olmaz. Serbest piyasa ekonomisi içerisinde çözüm adına ne yapılırsa yapılsın, devlet, hasta ve hizmet sunucu arasındaki dengenin temini hiç ama hiç mümkün değildir. Bu dünyada da böyledir, ülkemizde de böyledir. Ülkemizde 2003’te büyük iddialarla uygulamaya konan sağlıkta dönüşüm projesini ana başlıklar halinde değerlendirmek istiyorum.
Performans
Doktorların alması gereken bir maaşa ulaşması için puan sistemi icat edilmiştir. Hekimin hastaya yaptığı her işlemin belli puanı vardır. Ne kadar hastaya, ne kadar çok işlem yaparsa o kadar puan kazanmış olur. Ne kadar çok puan kazanırsa, o kadar çok maaş hak etmiş olur. Adeta doktora her aybaşında fareye peyniri gösterip hadi yakala der gibi, sürekli hedefi yakalaması istenmektedir. 
Bu davranış biçimiyle, hastalara daha az zaman ayrılmakta, teşhis ve tedavilerde yanlış ihtimali artmaktadır. 
Sağlık hizmetlerindeki nitelik kaybı, hasta hekim arasındaki ücret diyalogu, özellikle hükümet kaynaklı ve basın yayın destekli beyaz gömleklilere dönük aleyhte propaganda, güven ortamını gerilim ortamına taşımıştır.   
Günümüz Türkiye’sinde sağlık çalışanları mağduriyetlerini duyurabilmek için Türkiye genelinde iş bırakmakta, nümayiş yapmaktadır.
Performans sistemi hem hastaları hem çalışanları mağdur etmektedir. 
9 yıldan beri Sosyal Güvenlik Kurumu hastanelere verdiği ücreti sabit tutmaktadır. Artan maliyetler hastaneleri iflas noktasına getirmiştir. 
Hastalar ise sağlık hizmetlerine ulaşabilmek için sosyal devlet prensiplerine aykırı şekilde ücret vermeye mahkûm edilmiştir. Vatandaştan ciddi katılım payları alınıyor. Bir Bağ-Kur emeklisinin 800-900 TL maaşı var. Eşi ve kendisi için bir ayda maaşından yapılan kesinti 150-200 TL. Daha eczanelerde alınan buna dâhil değildir.  
Emeklilik yaşı
Dünyadaki trend, emeklilik yaşını geciktirerek devlet bütçesinden tasarruf elde etmeğe çalışmaktır. Ülkemizde emeklilik yaşı kademeli olarak 60 yaşına çıkartılmıştır. Şimdi bununla da yetinmeyip 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe giren herkes kademeli olarak 65 yaşına doğru emeklilik hakkına kavuşacak. 
Türkiye’deki ortalama ömrü 65 yıl kabul edecek olursak, emeklilik ancak mezarda mümkün olacaktır.
Emeklilerin maaşında ciddi anlamda düşüş olmaktadır. 
Ortalama rakamlar verecek olursak mühendis ve doktor ise 25 yılın sonunda 1.876 TL emekli aylığı hak ediyor. Normal düz memur ise emekli olduğunda 1.162 TL aylığa hak kazanıyor. Polis memurları ise 1.262 TL emekli aylığı alıyorlar. 
Ayrıca, sağlık harcamalarının önüne geçmek için verilen sağlık hizmetlerine kısıtlama getirilmesi planlanmaktadır. Sağlık hizmetlerinin tamamından istifade edebilmek için ülkemizde de batılı devletlerde olduğu gibi Tamamlayıcı Sağlık ve Bireysel Emeklilik Sigortası teşvik edilmektedir. Bu bireye, ayrıca mali bir külfet getirmektedir. Sigortacılığın tamamen yurt dışına endeksli olduğunu belirtirsek, devletin yanında fertler de birer sömürü aracı haline getirilmektedir.
Zaten geçim sıkıntısı çeken vatandaş emekli olduktan sonra da ölümlerden ölüm seçmek zorunda kalmaktadır. Adeta 40 katır mı yoksa 40 satır mı sorusuna muhatap olmaktadır.
Üretim eksenli serbest piyasa ekonomilerinde, emekliler toplumun kamburu olarak görülmektedir. Serbest piyasa ekonomisinde her şey paraya endekslidir. Üretime katma değer sağlayan iyi, tüketici olan her şey kötü kabul edilir.
Burada bir hatıramı sizlerle paylaşmak isterim.
2007 yılında Almanya Heidelberg’de düzenlenen Milli Ekonomi Modeli kongresine İtalya’dan katılan Prof. Dr. Francesko Daveri’nin sunumunu hatırlatmak istiyorum. 
Yaptıkları araştırmada yaşlanan insanların verimliliği düştüğü için, işverenler daha çok gençleri tercih etmektedir. Yaşlı nüfus, toplum için bir yük haline gelmektedir. Bu defa yaşlı nüfusun sosyo-ekonomik terk edilmişliği, hem onları korumasız hale getirmekte, hem de sosyal patlamalara zemin hazırlamaktadır. Bu çözülmesi gereken bir sorundur. 
Daveri, konuşmasında tek çözümün Tüketim eksenli olan Milli Ekonomi Modeli olduğunu ifade etmiştir.
Yaşlanan Avrupa ve yaşlanmakta olan Türkiye’nin sosyal güvenlik meselesinin tek çözümü ülkemizde de Milli Ekonomi Modelinin uygulanmasıdır.
İşsizlik
Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2014 Aralık ayına ilişkin “İşgücü İstatistiklerine göre işsizlik oranı % 10.9’dur. Bu oran gayri resmi hesaplamalara göre % 22’dir.
Aynı dönemde 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlerin oranı yüzde 20.2’ye yükselmiştir. 
İşsizlerin sosyal güvenlik sorunları çözülememiştir. Mecburi hale getirilen Genel Sağlık Sigortası kapsamında 2012 yılından beri gelir tespiti yaptırmayan 5 milyon 300 bini aşkın kişinin borcu çok yüksek rakamlara ulaşmıştır ve bu kişiler sigorta kapsamında sağlık hizmeti alamamaktadır.
Sağlık personeli sıkıntısı
Ülkemizde yaşanan bir diğer sorun da sağlık çalışanlarının eksik olmasıdır.
Bir tarafta tıp eğitimi almak isteyen, yardımcı sağlık personeli olmak isteyen gençlerimiz beklerken diğer taraftan bu sahada eleman eksikliği yaşanmaktadır. 
Bu yetmezmiş gibi, bakanlık periyodik olarak işbaşındaki sağlıkçıları devlette istihdam ederek eleman dağılımındaki olmayan dengeyi daha da alt üst etmektedir.
Hükümetin ürettiği çözüm, yabancı doktor getirme projesidir. Fakat uzun yıllar içerisinde buna da muvaffak olunamamıştır. 
Oysa Milli Ekonomi Modeli’nde ülkemizde var olan eğitici kadro ve altyapının hazırlanması ile sınavsız üniversite yoluyla sağlıkçı ve diğer kadroların yetişmesi mümkün olacaktır.
Devam edecek…Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Ekim 2017 Yedi başlı ejderha
  • 20 Eylül 2017 Irak bölgesel kürt yönetiminin referandumu nelere gebe
  • 8 Ağustos 2017 İkinci 15 Temmuz güneyden mi gelecek?
  • 10 Temmuz 2017 Paristen İstanbulu seyretmek
  • 13 Haziran 2017 Tarım deyip geçmeyelim
  • 7 Haziran 2017 Katar üzerinden verilmek istenen mesajı okuyalım
  • 8 Mayıs 2017 Müslümanlar birbirinden ne kadar haberdarlar
  • 6 Mayıs 2017 O bir İcmal genciydi
  • 28 Nisan 2017 Gençlik hakkında
  • 2 Nisan 2017 Çağımızın Bozkurtuna ihtiyaç var
  • 19 Mart 2017 Dünyanın en faydalı meyvesi hangisi?
  • 9 Mart 2017 Srebrenitsayı unutmayalım!
  • 3 Mart 2017 Köprü
  • 25 Şubat 2017 Saldırı insan odaklı yapılıyor
  • 17 Şubat 2017 Kök hücrelerimizden haberdar mıyız?
  • 8 Şubat 2017 Post-truth mu yoksa gerçeklik mi?
  • 30 Ocak 2017 Kıyamet saati 2.5 dakikayı gösteriyor
  • 25 Ocak 2017 Yeni Dünya Düzeni kaçınılmazdır
  • 18 Ocak 2017 'Badel harabül Basra' demeden
  • 14 Ocak 2017 Zifiri karanlıktan nasıl çıkılacak?

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1515875 µs