Piyasalar

17 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Yeni Mesaj Gazetesi

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
27 Mayıs 2015

Dikkat! Anketlerle algı operasyonu yapılıyorYaklaşan genel seçimlerin parlayan yıldızı Bağımsız Türkiye Partisi’dir (BTP). Kurulduğu günden bu tarafa Türk siyasetinde ve seçim kampanyalarında etkisini hissettiren Prof. Dr. Haydar Baş bugüne kadar kamuoyunda karartılmaya çalışılmıştı. Ancak bu seçim bunu başaramadılar. Bu seçimin ana gündemi genelde ekonomi, özelde ise asgari ücrettir. Bunun iki sebebi var, birincisi işverenin ekonomik gücü kalmadı; ikincisi işçi, memur ve emeklinin dayanacak takati kalmadı. 

* * * 

Haydar Baş Hoca’ya ait olan Milli Ekonomi Modeli (MEM) Rusya başta olmak üzere BRICS devletlerinde uygulanıyor; 120’yi aşkın devlette ise kısım kısım uygulanıyor. Özellikle Prof. Dr. Haydar Baş’ın, Rusya Duma Meclisi’nde konuk olması ve 5 saat boyunca modelini anlatması kamuoyunda yankı buldu. Basın yayında bu seçim BTP’ye ve Prof. Dr. Haydar Baş’a ilgi gösteriyor. 

Ortak görüş şu; Bu seçim en çok konuşulan Haydar Baş’ın projeleri ve özellikle asgari ücreti 5000 TL yapacak olması. Gelinen bu durum bazılarını çok korkuttu. Cumhurbaşkanı Erdoğan miting konuşmalarında BTP’nin 5 bin TL asgari ücretini diline dolamış durumda; Başbakan, bakanları ve teşkilatları bunu konuşuyor. Haydar Hoca ve kadrosu ise bunun MEM ile rahatlıkla verileceğini ispatlıyor. 

* * * 

Her ne kadar korkunun ecele faydası olmasa da, korkunun sebebi nedir gelin onun üzerinde duralım.

Birincisi madenler konusu. Hükümetler olsun, muhalefet partileri olsun bugüne kadar ülkemizde maden olmadığını ispat etmeye çalıştılar. Oysa Maden Tetkik Arama’nın (MTA) sitesine bile girseniz ülkemiz coğrafyasının tamamen zengin ve kıymetli madenlerle dolu olduğunu göreceksiniz. Hükümetin çıkarttığı maden kanunu, AKP iktidarı döneminde maden ruhsatlarının furya şeklinde verilmesi kamuoyunun bilgisi dâhilindedir. Teknolojinin ve sanayinin temeli madenlere dayanır; bu madenlerin de kaynağı Türkiye olmasına rağmen devletimiz borçtan kurtulamıyor, milletimiz ise yoksulluktan. Yeraltı zenginliklerimiz hep yabancıya ve yandaşa peşkeş çekilmiştir.

Haydar Baş Hoca ülkemizde Atatürk’ten sonra madenleri gündem eden ilk liderdir. 2Madenleri anayasadan aldığım güçle devletleştireceğim’ diyen, ‘yabancıya zırnık koklatmayacağım’ diyen Prof. Dr. Haydar Baş’ı kim halktan gizlemek ister? Sorunun cevabı açıktır; bu madenler kimin elindeyse o güçler. Yani sömürgeci yabancı devletler ve yandaşlar. 

BTP’yi göstermek istememelerinin diğer sebebi ise, AKP’den kaçan oyların BTP’ye gidişini engellemek içindir. Görüştüğüm bir anket firma yetkilisi Haydar Hoca’nın kamuoyunda yüzde 20 karşılığı olduğunu ifade ediyor. Bu şu demek: Bir anda BTP’nin oylarının yüzde 20’ye çıkma potansiyeli vardır. Haydar Hoca bunu öteden beri bir sabah bakacaksınız ki, üzümler kararmış ve tatlanmış olacaklar derken bunu ifade etmektedir. 

* * * 

AKP olsun, CHP olsun, MHP olsun HDP olsun bu partiler batılı kurumlarla içli dışlı olan partilerdir. Ülkemizin federatif yapı adı altında da olsa bölünme ve parçalanmanın eşiğine geldiği bu noktada adı geçen partilerin hepsinin payı vardır. Devletimizin bölünmez bütünlüğünün teminatı ise programı ve projeleri ile BTP’dir.

İşte bu sebepten anket firmaları seçime sayılı günler kala yeniden devreye girdiler. 

Anket formlarında BTP’nin adı bile yazılmamaktadır. Seçim 4 parti arasında geçiyor algısı oluşturulmaktadır. AKP’den kaçan oylara adres olarak Saadet Partisi gösterilmektedir. Sanki AKP ile SP ayrı partilermiş gibi gösterilmektedir. Gaye AKP’den kaçan oyların BTP’ye gelişini engellemek. Fakat bu oyunu da bozacak olan milletimizdir. 

Anket firmaları ülkemizde algı operasyonunun aktörü gibi hareket etmektedir. İngiltere gibi demokrasinin beşiği kabul edilen seçmen eğiliminin daha stabil olduğu ülkelerde bile, anket firmaları sonucu tahmin edememektedir. Son İngiltere seçimleri anket firmalarının ve gazete manşetlerinin ne kadar yanıldığını göstermiştir. Peki, Türkiye gibi algı operasyonlarına açık olan, seçim sonucunu tahmin için 24 saatin bile çok olduğu ülkemizde anket firmaları nasıl oluyor da sonuçları tamı tamına bilebiliyorlar. Bunun iki açıklaması vardır. Birincisi bir şekilde önceden belirlenen seçim sonucu için halk hazırlanıyor; ikincisi seçmen istenen sonuca göre yönlendiriliyor.

* * * 

7 Haziran seçimleri ülkemizin toprak bütünlüğü ve milletimizin huzur ve mutluluğu için hayati öneme haizdir. Seçime sayılı günler kala milletimiz anket firmalarına ve algı operasyonlarına inat Haydar Hoca’ya ve BTP’ye gösterdikleri ilgi ve desteklerine devam etmelidir. 

Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Ekim 2017 Yedi başlı ejderha
  • 20 Eylül 2017 Irak bölgesel kürt yönetiminin referandumu nelere gebe
  • 8 Ağustos 2017 İkinci 15 Temmuz güneyden mi gelecek?
  • 10 Temmuz 2017 Paristen İstanbulu seyretmek
  • 13 Haziran 2017 Tarım deyip geçmeyelim
  • 7 Haziran 2017 Katar üzerinden verilmek istenen mesajı okuyalım
  • 8 Mayıs 2017 Müslümanlar birbirinden ne kadar haberdarlar
  • 6 Mayıs 2017 O bir İcmal genciydi
  • 28 Nisan 2017 Gençlik hakkında
  • 2 Nisan 2017 Çağımızın Bozkurtuna ihtiyaç var
  • 19 Mart 2017 Dünyanın en faydalı meyvesi hangisi?
  • 9 Mart 2017 Srebrenitsayı unutmayalım!
  • 3 Mart 2017 Köprü
  • 25 Şubat 2017 Saldırı insan odaklı yapılıyor
  • 17 Şubat 2017 Kök hücrelerimizden haberdar mıyız?
  • 8 Şubat 2017 Post-truth mu yoksa gerçeklik mi?
  • 30 Ocak 2017 Kıyamet saati 2.5 dakikayı gösteriyor
  • 25 Ocak 2017 Yeni Dünya Düzeni kaçınılmazdır
  • 18 Ocak 2017 'Badel harabül Basra' demeden
  • 14 Ocak 2017 Zifiri karanlıktan nasıl çıkılacak?

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2052291 µs