Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
10 Haziran 2015

Onur ve özgürlüğümüzün tek adresi Haydar Baş'tırBir kere baştan şu tespiti yapmamız lazım: Bu ülkede hangi akıl sahibi ulusal egemenliğin tam tezahüründen, hak ve emeğin sahipleriyle kucaklaştığından, insanların maddi ve manevi olarak hürriyetinden bahsedebilir? Bunun gibi daha birçok olmazsa olmazımız maalesef tekel altındadır. Hem içerden, hem de dışarıdan kelepçelenmiş vaziyetteyiz. 
Ne fert olarak, ne de devlet olarak özgürüz. Özgür olmadığımız için “özgürlüğün” mahiyetini de idrak edemiyoruz. Bu noktada, “özgürlük” nedir, sorusu ve bu soruya verilecek onlarca cevap akla geliyor. Ben şöyle tarif edeyim; Fert için özgürlük, onurlu yaşamın olmazsa olmazıdır. Aynı şekilde devlet için özgürlük ise tam bağımsızlığın ve itibarın birinci adımıdır. 
Bu gerçeklerin sağlamasını yapalım. Onur, kavramı sözlükte insanın, kendine karşı duyduğu saygı, şeref, öz saygı, haysiyet, izzetinefis gibi kelimelerle tanımlanıyor. Peki, onurlu bir yaşam sürebiliyor muyuz? Bu soruya herkes, “tabii ki” cevabını verir. Ama maalesef gerçek hiç öyle değildir.
Çünkü özgür değiliz. Maddi olarak özgür değiliz. Manevi olarak özgür değiliz. Sosyal olarak özgür değiliz. Özgür olmayan bir insan belki kendi kendine karşı bir onurlu duruş gösterebilir ama tekeline girdiği, özgürlüğünü verdiği odaklara karşı hep boynu büküktür, her daim emir eridir.
Mesela, maddi planda işi ele alalım. Bugün hükümet 4.350 TL’lik fakirlik sınırı, 1.350 TL’likte yoksulluk sınırı açıklar. Uzatmadan! Fakir insan, mecbur insandır. Yoksul insan, muhtaç insandır. Denileni yapmak, istenileni vermek zorundadır. Yani köledir. Köle insan, kendine karşı onurlu olabilir ama dışarıya karşı hep bir mecburiyeti ve mahkûmiyeti söz konusudur. 
Bu noktada iktidar, seni kölelikten daha aşağı bir makama mahkûm etti. Mecbur bıraktı. Maddi özgürlüğüne, onurlu bir yaşam sürmene, ailene, çoluk çocuğuna, çevrene karşı sorumluluklarını getirmene tekel koydu. 
Yani hayata karşı onurlu bir duruş göstermene, kapitalizmin esiri olan hükümet, “hayır, gösteremezsin” dedi. 
Prof. Dr. Haydar Baş ise Milli Ekonomi Modeli ile sana özgürlüğünü iade edeceğini, sana onurlu bir yaşamın kapısını açacağını taahhüt etti. Sen, hayır, dedin. Köleliğe razı oldun. 
Maddi alanda özgürlüğünü kaybeden insan sosyal alanda da özgür değildir. Nasıl olsun ki! En tabi hakkın olan anne-baba, eş dost ziyaretlerini gerçekleştirirken bile cebindeki paradan izin almak zorundasın. Çocuğunun haklı bir ihtiyacını bile karşılamak isterken bile birkaç kere düşünmek zorundasın. En ucuz pantolonu, gömleği vs. nerden alır ve ne kadar uzun süre giyebilirim, hesaplarına girmek zorundasın. Ev, araba filan almışsan zaten resmi olarak bankaların esaretine evet, demişsindir. 
Bu tablo milletimizin tablosu... Özgürlük var mı? Onurlu bir hayat profili var mı? Yok. İşte Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Ekonomi Modeli kaynaklı sosyal projeleriyle sana, sosyal bağımsızlığını da taahhüt etti. Kabul etmedin.
Aynı özgürlüğe manevi alanda da ihtiyacımız var. Belki de en çok özgürlüğe, onurlu bir hayata manevi hayatımızda muhtacız. Yüz yıllardır insanımıza din diye hurafeler, bidatler kabul ettirildi. Cellâtlar, İngiliz misyonerleri mürşit olarak yutturuldu. Daha beş, on gün önce soytarının biri, rüyasında başbakan atamasını gördüğünü söyledi ve insanlar buna inandı. 
İşte bu soytarılardan, din tacirlerinden, Muaviye soyundan, Müslüman görünümlü Yahudi ve Hıristiyan dostlarının tekelinden seni kurtarmak için Prof. Dr. Haydar Baş el açtı. O el, kendi eli değildi. Ehl-i Beyt’in eliydi. Ortaya koyduğu Ehl-i Beyt Külliyatı ile İslam dünyasına, iman hakikatini, kurtuluşun tek adresini gösterdi. Sen ne yaptın? AB’ye Katolik nikahı kıyanların peşine takıldın. Yani manevi özgürlüğünü, onurunu kendi elinle ittin… 
(devlet onuru, yarın)Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1542468 µs