Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
24 Temmuz 2015

Koalisyon illüzyonuİllüzyonun Türkçe karşılığı yanılsama daha Türkçe olarak yanıltma, demektir. Bu anlam karşılığından baktığımızda illüzyonu gerçekleştirenlerde yanıltan (lar) oluyor. Bay goolenin dediğine göre illüzyon, en temel anlamıyla görüleni gerçek olarak algılamadır. İnsanların, dünyayı algılaması 5 duyu organı sayesinde gerçekleşir ve de illüzyon, bu duyu organlarını kendine hedef alır, etki altında bırakır. Böylece kişide mantıkla açıklanamayacak durumlar oluşturur. 
Evet, ülkemizde 13 yıldır iktidarda olan AKP’nin ve son seçimlerden sonra ortaya çıkan tablo neticesinde başlayan koalisyon görüşmelerinin tam karşılığı illüzyondur. Yani 13 yıldır mantıkla açıklanamayan bir yönetim tarzıyla yönetiliyoruz ama milletimiz bunu başarı olarak kabulleniyor. Şimdi ise koalisyon görüşmelerinde mantıkla açıklanamayacak söylem ve duruşlar gösteren partileri, milletimiz ülke menfaatleri için gayret ettiklerini zannediyor.
13 yıllık AKP illüzyonunu her yıl güncelleyerek yazdık, milletimizi uyandırmaya çalıştık. Başaramadık ama gayretimiz devam edecek. Bugün koalisyon illüzyonundan bahsedelim.
Seçim öncesi hemen her parti, birbirlerine karşı halkın önünde “alçak, yalancı, hırsız, vatan haini” vs. gibi söylemlerde bulundular mı? Bulundular. Seçim bitti. Tek başına iktidar çıkmadı. Millete verilen sözlerden ötürü bir hafta, on gün boyunca da aynı söylemler devam etti. Böylece her ideolojik parti, seçmeninin gazını aldı. Veya illüzyonla seçmene biz değişmedik, mesajı verdi.
Bu süreçte en çok öne çıkan söylemler, “kırmızı çizgilerimiz var, hırsızlara hesap sorulacak, dosyalar yargı önüne getirilecek, israfın önüne geçilecek” gibi cümlelerden oluşuyordu.
Şimdi büyün bayraklar indi, kırmızı çizgiler pembeleşti. Saygı, sevgi söyleri yerini aldı. “Ülkeyi iktidarsız bırakmayız, devlet ve milletin menfaati için ortak paydalarda buluşabiliriz” gibi cümlelerle yeni illüzyonlar oluşturulmaya çalışılıyor. 
AKP koalisyon görüşmelerine başladı. CHP ile kardeş. MHP ile kardeş. HDP ile dost görüntüsü verme gayretinde. CHP, AKP ile ortak paydalar bulma gayretine girdi. HDP ile dosttan öte dostuz tablosu çizdi. MHP ile küskün kardeşiz ama MHP bunun sorumlusudur, tablosunu ortaya koyuyor. HDP ise adeta kuzu postuna bürünmüş gibi. HDP’ye, Cumhurbaşkanı saydırıyor, MHP saydırıyor, AKP saydırıyor ama HDP demokrasi, demokrasi diyor. 
Yani hepsi tam bir illüzyon gösterisi yapıyor, illüzyon ustalığı sergiliyor. Kısaca milletimizi kaçınılmaz olan erken seçim için aldatıyorlar. 
Neden?
Yarın seçim meydanlarında AKP diyecek ki, “biz, içimiz kanasa da, gönlümüz razı olmasa da CHP’nin, MHP’nin kapısını çaldık. Gelin iktidar olalım, beraber ülkeyi yönetelim, milletimizi hep beraber refaha ulaştıralım, dedik. Yanaşmadılar…”
CHP diyecek ki, sırf sizin için yolsuzluklara, hırsızlıklara adı karışmış, politikaları tutarsız partilerle görüştük. Devletimizin, milletimizin geleceği, üniter yapının muhafazası için ilkelerimizde taviz verdik. Ama yanaşmadılar. Çünkü bunlar cumhuriyete karşı, demokrasi karşı…” vs.
MHP diyecek ki, “bize, başbakanlık bile teklif edildi. Ama biz sırf sizler için ana muhalefet görevini üstlendik. Yolsuzluklara adı karışanlarla, Doğu Türkistan’a sırt dönenlerle bir olmadık, değerlerimizi, çizgilerimizi dünyalık makamlar için satmadık, satmayız…”
HDP diyecek ki, “sizler, bizi meclise gönderdiniz. Biz barış, kardeşlik dedikçe. Terör bitsin, dedikçe, bize terörist muamelesi yaptılar, aşağılamaya kalktılar. Çözüm sürecini bile inkar ettiler. Ama biz barış yolunda, halkımızı menfaatlerini müdafaa etmekten vazgeçmeyeceğiz…”
Bu illüzyona milletimiz bir kez daha aldanırsa artık kaybedecek bir şeyi de kalmayacak. Çünkü kaybedecek bir şeyi kalmadı. 
Artık gerçeği gör Türk Milleti. Dünyanın gördüğü, kabul ettiği Prof. Dr. Haydar Baş’ı, Milli Ekonomi Modelini gör. Sende kurtul, bende kurtulayım, devletimiz de kurtulsun. 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2048619 µs