Piyasalar

23 Haziran 2018, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Yargıtayın Balyoz davası kararı siyasetin gündeminde

11 Ekim 2013 00:00 tsi
Yargıtayın Balyoz davası kararı siyasetin gündeminde Yargıtayın Balyoz davası kararı siyasetin gündeminde. Muhalefet kararın siyasi olduğu görüşünde. CHP Grup Başkan Vekilli Engin Altay “bu bir intikam operasyonudur” dedi. Bekir Bozdağ ise Alan ile ilgili olarak, "vekilliği ile ilgili gereken yapılacaktır

Yargıtay'ın merakla beklenen balyoz davası kararı açıklandı.

Aralarında Emekli Kuvvet Komutanlarının da bulunduğu 237 kişinin hapis cezalarını onayan Yargıtay 36 sanığın beraat kararı kabul etti,  88 sanığa verilen mahkumiyet kararlarını ise bozdu.

Konu siyasetin gündeminde. Başbakan Erdoğan süreç henüz tamamlanmadı dedi. Muhalefet ise karara tepkili.

CHP Grup Başvekili Engin Altay, Bir grup milletvekili ile birlikte Sincan F Tipi Cezaevi'nde yatan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'ı ziyaret etti.

 

Ziyaret sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Altay Balyoz kararlarını değerlendirdi.

"Mustafa Balbay ve Engin Alan'la görüştük. Kendileri gayet moralli, olumlu ve rahatlar. Türkiye'ye yakışan tablo değil. Dün Yargıtay da sonuçlanan Balyoz davası bir kere daha gösterdi ki siyasi kararlı davalar siyasi neticeleniyor. Bu bakımdan hiçbir hukuk normlu ile izah edilemeyecek şekilde burada bu milletvekillerimiz gerek Ergenekon'dan, gerek Balyoz davasından, 28 Şubat davasından yargılanan, içeride tutulan herkes rehine olarak içerde tutuluyor. Bir intikam projesi adım adım yol alıyor. Bu projenin sonuçları hayata geçmeyeceğini tamamlanamayacağını düşünmekle birlikte bu projenin temelinde 29 Ekim 1923'den rövanş almaktır. Cumhuriyeti hisselleştirmeyen ve ona uymaktan imtina edenlerin geçici olarak yönettiği ama 11 yıl yönettiği Türkiye'de bu yaşananlar, Türkiye'nin genetiğine, dokusuna, Türk milletinin karakterine uymayacaktır. Bu proje tarihin çöplüğüne atılacaktır"

"Bu bir siyasi intikam projesidir. Hem Ergenekon hem de Balyoz bunun bilinmesini istiyoruz. Kamu vicdanında yer bulmamıştır. Kamu vicdanı bu kararlardan dolayı tatmin olmamıştır. Hiçbir mahkeme kararı kamu vicdanı karşılığı yoksa meşru değildir"

Altay, balyoz davasında aldığı 18 yıl mahkumiyet kararı onanan ve bu yüzden milletvekilliği düşecek olan MHP Milletvekili Engin Alan'ın durumu soruldu.

Balyoz'da Cezası onanan komutanların rütbeleri sökülecek 

Altay, "Sayın Alan 'Ben anamın karnından milletvekili olarak doğmadım ama anamdan doğduğumdan vatanseverdim' dedi. Hala vatanseverim anlayışı içinde. Tek amacının Türk milletine ve Türkiye'ye hizmet etme olduğunu düşüncelerini ve kanaatini cezaevinde sürdürecek bir anlayış içerisinde" diye konuştu.

18 yıl ceza alan tutuklu Milletvekili Engin Alan'ın milletvekilliğinin düşürülmesi için hükümetin meclise yargıtay kararını göndermesi gerekiyor.

Hükümet kararı tutar ve Meclis'e göndermezse, bu süre boyunca milletvekilliği devam edecek.

Konu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a soruldu.

Balyoz kararlarını yorumlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Milliyetçi Harekat Partisi milletvekili Engin Alan ile ilgili olarak, "vekilliği ile ilgili gereken yapılacaktır" dedi. 

 

"Sanık Engin Alan'ın 12 Haziran 2011'de yapılan 24. Dönem milletvekili genel seçimlerinde İstanbul'dan milletvekili seçildiği anlaşılmış ise de dosya kapsamına göre sanığa yüklenilen ve seçimden önce de soruşturulmasına başlanılmış olan suçun Türkiye Cumhuriyeti anayasasının 83/2. Maddesine işaret edilen ve 14/2 maddesinde gösterilen temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılması niteliğindeki suçlardan olduğu, yasama dokunulmazlığının istisnası kapsamında kalan bu suç bakımından kovuşturma yapılmasına engel bir durum bulunmadı"

MELTEM HABER
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  41576 µs