Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Her 11 kişiden 1’i diyabetli

14 Kasım 2016 00:00 tsi
Her 11 kişiden 1’i diyabetli Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Özkan, her 11 erişkinden birinin diyabet olduğuna dikkat çekerek, “Her iki diyabetliden birinin hastalığından haberi yok” dedi

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Özkan, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle diyabet hakkında bilgi verdi. Türkiye’de erişkin nüfusun yüzde 13,7’sinin diyabet hastası olduğunu belirten Özkan, bunun yaklaşık olarak 7 milyon civarında hastaya tekabül ettiğini ifade etti.

Şeker hastalığının vücutta bulunan insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliğinden dolayı kronik komplikasyonlarla seyreden çok önemli bir hastalık olduğunu vurgulayan Özkan, “Toplumda oldukça sık görünür. Hem ülkemizde hem de dünyada en sık görülen metabolik bir hastalıktır. Ülkemizde erişkin nüfusun yüzde 13,7’si tahminen de 7 milyon civarından hasta olduğu tahmin edilmektedir.

14 Kasım Dünya Diyabet günü olarak idrak edilen bir gündür. Bazı insanlar için 14 Kasım sıradan bir sonbahar günü olsa da özellikle diyabetik çocuklar için çok önemli bir gündür. 14 Kasım demelerinin sebebi ise diyabet tarihinde önemli olan insülinin keşfini sağlayan bilim adamının doğum günü olması nedeniyle Dünya Diyabet Federasyonu ve Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada diyabet günü olarak idrak edilmektedir” dedi.

‘6 saniyede bir kişi diyabetten ölüyor’

Dünya Diyabet Federasyonu’nun istatistiklerine göre her 11 erişkinden birinin diyabet olduğunu ifade eden Özkan, şunları kaydetti:

“Bu da dünyada 415 milyon diyabetliye tekabül etmektedir. Her 2 diyabetliden 1’inin henüz hasta olduğundan haberi yok. Tanı almadığı içinden komplikasyonların başlaması önemli oluyor. Küresel sağlık harcamalarına baktığımızda sağlık harcamalarının yüzde 12’sini diyabet oluşturuyor.

Başka bir deyişle sağlık için harcanan her 8 dolardan biri diyabet için hazırlanıyor. Diyabetin yüzde 75’i daha çok orta ve düşük gelirli ülkelerde görülüyor. Genel olarak söyleyecek olursak, gelişmiş ülkelerin fakir kesiminde gelişmekte olan ülkelerin ise zengin kesimlerinde diyabet saha sık görünüyor.

Diyabet çocukluk çağında da görülebilen bir hastalıktır. Tüm dünyada çocukluk döneminde görülen 542 bin civarında tip bir diyabet hastası var. Her 6 saniyede bir kişinin diyabet ve onun komplikasyonlarıyla hayatını kaybediyor. Bu bir yıl içerisinde yaklaşık 5 milyon kişinin diyabetten öldüğünü gösteriyor.”Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1942225 µs