Piyasalar

26 Nisan 2019, Cuma tsi
°C

En Sıcak Konular

Tarımdaki küçülmenin nedeni politikasızlık

19 Aralık 2016 14:12 tsi
Tarımdaki küçülmenin nedeni politikasızlık CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, "Tarımdaki küçülme yüzde 7.7 ile rekor seviyeye ulaştı. Tarım sektörü yılın 3.çeyreğinde yüzde 7.7 küçülme ile rekor kırdı" dedi.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu,

Türkiye İstatistik Kurumu’nun hesap yöntemini değiştirerek rakamlarla pembe tablo çizme çabalarına rağmen Türkiye'nin bu yılın 3. çeyreğinde (Temmuz-Eylül dönemi) yüzde 1.8 küçüldüğüne işaret ederek, "Tarımdaki küçülme yüzde 7.7 ile rekor seviyeye ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, tarım sektörü ilk çeyrekte yüzde 5.6, ikinci çeyrekte yine yüzde 5.6 küçülürken yılın 3.çeyreğinde yüzde 7.7 küçülme ile rekor kırdı" dedi.

"Tarım neden küçülüyor?" sorusunun cevabının 'net' olduğunu savunan Gaytancıoğlu, şunları söyledi: "AKP üretimi destekleyen politikalar yerine sürekli ithalatı destekleyen politikaları tercih etti. Türk çiftçisi dünyanın en pahalı girdilerini kullanıyor. Tarımda istikrarlı bir üretim sağlanamamaktadır. Çünkü çiftçinin ürettiği ürün fiyatları ya düşüyor, ya da yerinde sayıyor buna karşılık girdi fiyatları sürekli yükseliyor. Tarım piyasalarında devletin üreticiyi koruyan düzenleyici bir etkisi yok. Ayrıca devlet tarımsal girdi fiyatlarında ve girdi piyasalarında hiç yok. AKP hükümeti günübirlik politikalarla Türkiye tarımına yön vermektedir. Türkiye’nin elindeki dövizi dışarıya kaptırmaması için tarımsal üretim çok önemlidir. Tarımda üretim yaparak birçok kalemde döviz çıkışını önleyebiliriz. Türkiye’nin böyle bir potansiyeli ve gücü vardır. Birçok somut örnek verebiliriz. Marmara, İç Anadolu bölgelerinde ciddi bir üretim planlamasıyla yağlı tohumlu bitkilerin ithalatı azaltılabilir ve yılda 3-4 milyar dolar döviz çıkışı önlenebilir. Yine İç Anadolu bölgesinde nohut, fasulye ve mercimek üretimi desteklenerek yılda 400-500 milyon dolarlık tasarruf yapılabilir. Meralara su ve gübre götürülerek üretim planlamasıyla yılda 1 milyar doları aşan kırmızı et ve hayvan ithalatı önlenebilir."

Öte yandan CHP’li Gaytancıoğlu, Bosna Hersek’ten dış alım yapılan ayçiçek yağına haksız rekabete yol açtığı gerekçesi ile meclis araştırma önergesi istedi. Gaytancıoğlu, "Bosna Hersek’te olmayan bir ayçiçeği tohumu üretimi söz konusu. Sırbistan ve çevre ülkelerden gelen ayçiçeği işlenerek Türkiye’ye getirilmektedir. Bu nedenle devlet gümrük vergisi kaybına uğramakta ve de ülkemizde haksız rekabete yol açmaktadır” dedi.

HARUN GÖKSEL/ANKARAYorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1874869 µs