Piyasalar

22 Nisan 2018, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Botaş'tan flaş açıklama!

5 Ocak 2017 17:02 tsi
Botaş'tan flaş açıklama! Neden elektriksiz kalıyoruz? Türkiye'de en çok sorulan sorulardan biri de bu. Elektriğe hasret kalacağımız günler kapıda. BOTAŞ, özel sektör gaz santrallerine verdiği gazı Cuma sabahı itibariyle yüzde 50'ye düşürüyor.

Türkiye'de etkili olacak soğuk hava dalgası nedeniyle BOTAŞ, özel sektör gaz santrallerine verdiği gazı 6 Ocak Cuma sabahı saat 08.00 itibariyle yüzde 50 azaltacak. Yetkililer bu nedenle elektrik arzında düşüş nedeniyle kesintilerin artabileceği uyarısında bulunuyor.

Özel sektör gaz santrallerinin ürettiği elektrik ağırlıklı olarak sanayi tesislerinde kullanılıyor. Nitekim ülkemizde elektrik tüketiminde en büyük pay yüzde 47 ile sanayi sektöründe. Elektrik kesintilerinin Türkiye'nin Balkanlardan gelen yeni bir soğuk hava dalgası öncesine denk gelmesi dikkat çekiyor.

BOTAŞ 14 Aralık'ta benzer şekilde kısıntıya gitmiş, 21 Aralık'ta ise doğalgaz çevrim santrallerine uyguladığı kısıntıyı yüzde 50'den yüzde 90'a çıkarmıştı. Enerji Bakanlığı'nın 2015 yılı verilerine göre, Türkiye'nin toplam elektrik üretimin yüzde 38'i doğalgazdan karşılanıyor.

Yenilenebilir enerji kapasitesi kullanılmıyor

Uzmanlara göre doğal gaz payını düşürmenin yolu, ithal kaynaklara olan payı azaltmaktan ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmekten geçiyor. Ancak elektrik birim fiyatını düşük bulan yatırımcılar, mevcut konjonktürde yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaktan kaçınıyor.

Türkiye muhkem verilere göre 48 bin megavatlık bir rüzgâr enerjisi kapasitesinden halen sadece 5 bin 400 megavatlık bölümünü kullanıyor. Bir başka ifadeyle potansiyelin yaklaşık yüzde 12'si değerlendiriliyor. Jeotermalde de 2 bin megavatlık kapasitenin sadece 720 megavatı kullanılıyor.

Uzmanlar Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyelini 380 milyar kilovat/saat olarak hesaplıyor ancak güneşten üretilen ihtiyacımızın 'devede kulak’ bölümünü karşılayacak düzeyde değil. Türkiye'nin geçen yıl tükettiği 270 milyar kilovat saat elektriğin tamamını güneşten karşılamak mümkün!

Elektrik üretimi yetersiz

İstanbul ve çevresinde geçen hafta başlayan elektrik kesintileri, bu hafta da devam ediyor. Uzmanlar kış saatine geçilmemesinden bu yana elektrik tüketiminin arttığını, bunun yanı sıra elektrik üreten doğalgaz çevrim santrallerine gönderilen doğalgazdaki azalmanın kesintilere yol açtığını vurguluyor.

İstanbul Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere, İstanbul Anadolu Yakası'nda ve Kocaeli, Gebze, Çayırova Organize Sanayi Bölgelerinde yaşanan elektrik kesintileri 3 Ocak itibariyle sona ermişti. Cuma gününden itibaren bu bölgede elektrik kesintisi yaşanıp yaşanmayacağı bilinmiyor. TAYSAD Başkanı Alper Kanca, elektrik verilemeyen günlerde Gebze'deki otomotiv firmalarının 300 milyon Euro'nun üzerinde zarar ettiğini açıklamıştı.

Neden elektriksiz kalıyoruz?

* Uzmanlar, kesintilerin elektrik üretimindeki ve iletim hatlarındaki yetersizlikten kaynaklandığında birleşiyor. Kalıcı çözüm ise elektrik üretimindeki doğal gazın payının düşürülmesinde yatıyor.

* Dağıtım şirketleri TEİAŞ'tan yeterince elektrik alamadığı için, kısa sürelerle ve farklı bölgelere mecburiyetten kısıntı uyguluyor.

* Yaz saati uygulaması da elektrik tüketimini artırıyor. Elektrik Mühendisleri Odası'na göre sadece kasım ayında bu artış oranı en az yüzde 6.5...

* 2016-2017 kışı beklenenden daha soğuk geçiyor. Günlük doğalgaz talebi 270 milyon metreküp seviyesine ulaştı. İthal edilen doğalgazın yüzde 38’inin elektrik üretiminde, yüzde 32’si sanayide, yüzde 30'u konutlarda ve işyerlerinde tüketiliyor. Ancak Aralık ayında pik doğalgaz çekişinin 135 milyon metreküplük kısmı konutlardan kaynaklandı.

İstanbul'da 14 ilçede elektrik yok!

İstanbul’da 6 Ocak Cuma günü Anadolu yakasında bulunan Ataşehir, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik ve Tuzla'nın bazı mahallelerine elektrik verilemeyecek. İstanbul'un Avrupa yakasındaki 8 ilçenin bazı bölgelerine de 7 Ocak Cumartesi günü elektrik verilemeyecek. Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'den (BEDAŞ) yapılan açıklamaya göre 00.01-09.00 saatleri arasında elektrik verilmeyecek ilçeler şunlar: Sarıyer, Çatalca, Bahçelievler, Küçükçekmece, Esenyurt, Bayrampaşa, Beylikdüzü ve Zeytinburnu.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  37850 µs