Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Bayraktar'dan 'yerli tohum' çağrısı

5 Ocak 2017 10:08 tsi
Bayraktar'dan 'yerli tohum' çağrısı Üreticilerin para kazanamadığı üretimden tüketicinin de faydalanamadığını söyleyen TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, "1 liraya üretileni tüketici 2-3 liraya yesin. Niye 5 liraya yesin?" şeklinde konuştu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TZOB Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.

Bakan Çelik'in sertifikalı tohum kullanmayana destek verilmeyeceği yönündeki açıklaması hatırlatılarak, değerlendirmesinin sorulması üzerine Bayraktar, şunları söyledi: "Sertifikalı tohum kullanımını teşvik etmek üzere sertifikasız yerli tohum kullanan üreticiye tohum desteği verilmeyeceğini ifade etti, ama bu bir tartışma konusu. Üreticimizin bir kısmı yerli tohumdan yana, yabancı menşeili hibrit tohumları kullanmak istemiyor. Acaba neden? Son günlerde yerli buğdaydan yapılan ekmekler kapış kapış gidiyor. Kastamonu'da yerli buğday siyezden yapılan ekmekleri, ekşi mayayla mayalayıp gluten seviyesini aşağıya çekiyor, sağlık açısından gluten bazı insanlarda problem yaratıyor, buna rağbet var. İnsanlar arıyor, ama yerli buğdayı bulamıyor. Bunu araştırmak, masaya yatırmak lazım, acaba neden halkımızın bir kısmı yerli buğdayı tercih ediyor. Halkımızın da ilgili kurum ve kuruluşların da görüşlerinin alınması lazım."

'Yerli tohuma önem verilmeli'

Halk yerli tohumlara bu kadar rağbet ediyorsa ıslahına daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, "Bu konu tartışmaya açılmalı, tarafların görüşleri alınmalı. Ondan sonra bir sonuca varılmalı" ifadesini kullandı.

Bakan Çelik'in bu konudaki açıklamasının yeni olduğuna işaret eden Bayraktar, henüz görüşlerinin alınmadığını, kısa sürede Bakanlıkla görüşmeyi planladıklarını anlattı.

Çiftçi destek bekliyor

Şemsi Bayraktar, başka bir soru üzerine, çiftçilerin maliyetlerinin yüksek olduğunu, bu azaltılmadan üretimin artırılamayacağını, üstelik üreticinin 1 liraya ürettiği ürünü tüketicinin aracılar yüzünden 5 liraya alabildiğini söyledi.

Tarımda dünya genelinde ciddi bir rekabet olduğunu, Türk çitçisinin de rekabet edebilmek için bazı desteklere ihtiyaç duyduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Bizim de talebimiz üzerine gerçekleştirilen gübre ve yemdeki KDV düzenlemesi önemli. Bu, olumlu yansıdı. 2017 yılında başlayacak mazot desteğini de çok önemsiyoruz. Bir an önce başlaması lazım, mazot fiyatları artmaya başladı ve üreticimizi zorluyor, ama bunun dışında Bakanlığımızdan bir talebimiz daha var, sulamada kullanılan elektrik fiyatları çok pahalı, onun da aşağı çekilmesini talep ediyoruz. Planlama çalışmaları da yapıldığında 2017 daha rahat bir yıl olabilir. Üretim daha fazla artabilir ve bu sektöre yönelik talep çoğalabilir" diye konuştu.

yeni mesaj 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2027967 µs