Piyasalar

22 Nisan 2018, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

KKTC'ye rum-yunan kumpası

7 Ocak 2017 16:20 tsi
KKTC'ye rum-yunan kumpası Kıbrıs Müzakereleri kapsamında 12 Ocak'ta düzenlenecek 5'li Konferanstan önce Yunanistan'ın 'Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs'ın birbirlerinin iç işlerine karışmaması 'saldırmazlık' şartlarını içeren sözde dostluk anlaşması teklif edeceği iddia edildi.

Kıbrıs müzakereleri kapsamında taraflar önümüzdeki hafta Cenevre'de yeniden bir araya geliyor. Ulluslararası konferans 12 Ocak Perşembe günü gerçekleştirilecek. Garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılacağı konferansa BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve gerekli görülmesi halinde diğer ilgili tarafların temsilcilerinin de katılması bekleniyor. KKTC heyetinde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Müzakereci Özdil Nami ve diğer siyasi parti temsilcileri de bulunuyor. Çok sayıda basın mensubu da konferansı takip edecek.

Heyetler 8 Ocak itibarıyla Cenevre'ye gitmeye başladılar. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in resmi müzakereler öncesinde, 8 Ocak akşamı bir ön toplantı yapması bekleniyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise Cenevre’ye 36 kişilik bir heyetle katılması bekleniyor.

9 Ocak Pazartesi günü başlayacak müzakerelerin sonunda harita ve yüzdeliklerin konuşulmasının ardından 12 Ocak’ta 5’li Konferansa geçilecek. Konferansın hedeflendiği şekilde sonuçlanması halinde, ayrıntılar için 2-3 aylık bir süreye, daha sonra da halkların oluşacak çözüm planını anlaması ve bilinçli oy kullanması için geçecek bir 3 aya daha ihtiyaç olacağından 2017 ortalarında referanduma gidilmesi öngörülüyor. Cenevre’deki müzakerelere BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de katılması bekleniyor.

Yunanistan oyun peşinde

Cenevre'deki konferansa garantör ülke sıfatıyla katılacak Yunanistan'ın garantörlük anlaşmasını anlamsız kılacak yeni planlar peşinde olduğu ortaya çıktı. Bu bağlamda Runan hükümetinin “Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs arasında imzalanacak dostluk(!) ve güvenlik anlaşması” üzerinde çalıştığı iddia edildi.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayımlanan Fileleftheros gazetesi “Müdahale Haklarının Olmadığı Anlaşma” başlığı altında verdiği haberine göre, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 12 Ocak'ta yapılması planlanan 5'li Konferans öncesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs arasında, ülkelerin birbirlerine müdahale etme haklarının olmadığı, dostluk(!) ve güvenlik anlaşması” önerecek.

Gazete, Yunanistan tarafından hazırlanan önerinin Rum hükümetiyle de istişare edildiğini ve onayını aldığını savunurken, önerinin önümüzdeki günlerde müzakere masasına resmen sunulacağını öne sürdü.

Habere göre, Yunanistan, Türkiye ve Yugoslavya arasında 1950’li yıllarda imzalanan bir anlaşmayı temel alan anlaşmada “bir ülkenin diğerine saldırmaması, üç ülkenin birbirlerinin iç işlerine karışmaması ve uluslararası çevre felaketi, Orta Doğu'dan terörist saldırı girişimleri vb gibi durumlarda bir sekreterlik desteği mekanizmasıyla yardım edilmesi” öngörülüyor.

Gazete, Yunan hükümetinin Kıbrıs sorununa garantörlerin ve işgal ordularının (Türk ordusu kastediliyor) olmadığı bir çözüm bulunmasını istediğini ve hiçbir şekilde başarısızlığın sorumluluğunu üstlenmek istemediğini belirterek müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının Ege’de gerilimi arttırmasından endişe duyduğunu da öne sürdü.

Rum-Yunan ortak entrikası

Yunanistan'ın sözde dostluk anlaşması teklifinin Türkiye tarafından kabul edilmesi, 11 Şubat 1959’da Zürih’te imzalanan Garanti Anlaşması'nı anlamsız kılacak. Yuanistan'ın 'dostluk anlaşması' diye sunduğu söz konusu teklif, garantörlüğü yok etmeyi amaçladığı gibi aynı zamanda Rum Yönetiminin de Türkiye tarafından resmen tanınması anlamına geliyor.

BM ev sahipliğinde Cenevre'de gerçekleşen Kıbrıs Konferansı'nda en büyük baskı KKTC ve Türkiye'ye uygulanıyor. Uzlaşmaz taraf Rum Yönetimi ve Yunanistan olduğu halde KKTC ve Türkiye karşısında BM, İngiltere, Yunanistan ve Rum Yönetimi tek cephe olmuş durumda.

Ev sahibi BMCO

Cenevre’deki görüşmelere, Birleşmiş Milletler’in Cenevre Ofisi (BMCO) ev sahipliği yapıyor. Birleşmiş Milletler’in New York’tan sonra en büyük ikinci merkezi olan BMCO’nun direktörlüğünü ise, 2006-2008 yılları arasında BM Genel Sekreterliği’inin Kıbrıs Özel Temsilcisi olan Danimarkalı diplomat Michael Moller yapıyor.

2007’den beri BM Genel Sekreterliği görevini yürüten Güney Koreli diplomat Ban Ki Moon da, göreviyle birlikte Kıbrıs sorununu yeni yılda Portekizli Antonio Guterres’e devretti.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  17847 µs