Piyasalar

22 Mayıs 2018, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Beşar Esad'tan Genel af çıkışı

9 Ocak 2017 17:33 tsi
Beşar Esad'tan Genel af çıkışı Kazakistan'ın başkenti Astana'daki 23 Ocak'ta başlaması planlanan görüşmelerde her konuyu müzakere etmeye hazır olduklarını açıklayan Suriye Devlet Başkanı Esad, görevde kalıp kalmamasına Suriye halkının karar vereceğini söyledi.

Suriye'de tüm barış umutları Kazakistan'ın başkenti Astana'da 23 Ocak'ta düzenlenmesi planlanan görüşmelere bağlanmış durumda.

Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğündeki 30 Aralık'ta yürürlüğe giren Suriye'de çatışan taraflar arasındaki ateşkes, bazı ihlaller olsa da ülkede silahların susmasını sağlamış durumda.

Astana'daki görüşmeler Suriye krizinin sona ermesi için umutları daha da güçlendirmiş durumda. Bu bağlamda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan gelen bir çıkış barış umutları daha da güçlendirdi.

Esad, Suriye'de çatışan taraflar arasında Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenecek görüşmelerde her konuyu müzakere etmeye hazır olduğunu söyledi. Fransız basınına verdiği ve Suriye resmi haber ajansı SANA'da yayınlanan röportajında Esad, Astana'daki siyasi müzakerelerin tarihi belirlendiğinde delegasyon gönderme niyetinde olduklarını belirtti. Astana'da yapılacak siyasi görüşmelerde "Her konuyu müzakere etmeye hazırız" diyen Esad, şöyle devam etti: "Krizi sona erdirecek ya da Suriye'nin geleceğini konuşacak müzakereler için sınır yok. Ancak diğer taraftan masada kim olacak? Bunu henüz bilmiyoruz. Gerçek Suriye muhalefeti mi olacak? 'Gerçek' derken, kökleri Suriye'de olandan söz ediyorum. Suudi, Fransız ya da İngiliz değil. Müzakerelerin başarısı, buna bağlı."

Bu açıklamayı haber yapan Anadolu Ajansı'nın Esad'dan 'Suriye Devlet Başkanı' diye bahsetmesi ve 'Suriye resmi haber ajansı SANA'ya atıfta bulunması Türkiye'nin Suriye politikalarındaki değişimin Anadolu Ajansı'nın haberlerine de yansıdığını gösteriyor.

'Her şeyi konuşmaya hazırım'

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, "Devlet başkanlığınızla ilgili konuyu dahi görüşmeye hazır mısınız?" sorusu üzerine, şu cevabı verdi: "Evet, ama benim pozisyonum anayasaya bağlı. Anayasada devlet başkanını göreve getirmek ya da ondan kurtulmak için mekanizma çok açık. Yani eğer bu konuyu tartışmak isterlerse, anayasayı konuşmaları lazım. Anayasa, ne hükümete, ne devlet başkanına ne de muhalefete ait. Suriye halkına ait olmalı. Her anayasa için referanduma ihtiyacınız var. Bu (Astana'daki) toplantıda tartışılabilecek noktalardan biri. Ancak 'Bu devlet başkanını isteriz ya da istemeyiz' diyemezler. Çünkü devlet başkanı seçim sandığına bağlı… Eğer onu istemiyorsanız, sandığa gidelim."

Genel af çıkışı

"Müzakerelerde silahlı muhaliflerin akıbetinin ne olacağı" sorusuna da cevap veren Beşar Esad, silah bırakan muhaliflerin affedileceğini söyledi.

Muhalif olan 91 grubun tümü ile müzakere etmeye hazır bulunduğunu açıklayan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, IŞİD ile Nusra terör örgütleriyle hiçbir müzakere yapılmayacağını açıkladı.

30 Aralık'ta ateşkes ilan edilmişti

Suriye'de çatışan taraflar arasında Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğündeki ateşkes, 30 Aralık'ta yürürlüğe girmişti. Barış görüşmeleri, Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde imzalanan ateşkesten sonra ikinci adım özelliğini taşıyor.

30 Aralık'ta başlayan ateşkeste, bugüne kadar bazı ihlaller olsa da silahlar susmuş durumda. Şimdiye kadar en büyük çatışmalar, başkent Şam'ın su kaynağı Vadi Barada çevresinde gerçekleşti. IŞİD ve adını Şam'ın Fethi Cephesi olarak değiştiren El Nusra Cephesi, ateşkes kapsamında değil. İç savaşın altıncı yılını doldurmak üzere olduğu Suriye'de, ilk gösteriler Mart 2011'de başlamıştı.

Kısa sürede silahlı çatışmaya dönüşen olaylar sonucunda bugüne kadar yüz binlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarca Suriyeli de evini terk etmek zorunda kaldı. Halihazırda milyonlarca Suriyeli sığınmacı başta Türkiye ve Lübnan olmak üzere başka ülkelerde ayakta kalmaya çalışıyor.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  26151 µs