Piyasalar

25 Mayıs 2018, Cuma tsi
°C

En Sıcak Konular

Dolar ve Euro ‘başıboş’ kaldı

10 Ocak 2017 16:03 tsi
Dolar ve Euro ‘başıboş’ kaldı ABD Doları ve Euro, Anayasa değişiklik teklifinin maddelerine geçilmesinin etkisiyle TL karşısında yükselişlerini Salı günü de sürdürdü. Euro ilk kez 4 TL'yi aşarak, dolar da 3.80'i geçerek rekor kurdu.

RECEP BAHAR/HABER-ANALİZ

Döviz kurlarının TL karşısındaki rallisi sürüyor. Dolar karşısında 3.54 seviyesinden yıla başlayan TL, 9 günde 6’ya yakın değer kaybıyla 3.8 seviyesinin üzerinde dalgalanırken; Euro karşısında ise yüzde 6’nın üstünde kayıp ile 4.00 seviyesinin üstünde fiyatlanıyor.

Piyasa analistlerine göre yükselişin arkasında 8 temel nedeni var: OHAL'in uzatılması, cumhurbaşkanlığı sistemini getiren anayasa paketinin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi, kredi değerlendirme kuruluşu Moody's'in Türk bankalarına ilişkin olumsuz rapor yayınlaması, bir başka kredi değerlendirme kuruluşu Fitch'in 27 Ocak'ta yapacağı toplantıda Türkiye'nin kredi notunu düşürme ihtimali, Merkez Bankası'nın faiz artışına yanaşmaması, enflasyonun yüzde 8.5 çıkması, çarı açığı kapatmada etkili olan turizmden bu sene de kötü sinyaller gelmesi ve belki de en önemlisi Türkiye'nin NATO ve İncirlik Üssü üzerinden Batı ile ittifakı sorgulaması.

Şirketleri zorda bırakıyor

Son zamanlarda Dolar/TL kurundaki sert yükseliş net döviz yükümlülüğü bulunan şirketleri zor durumda bırakıyor. Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan, “Reel sektörün toplamda 293 milyar dolar brüt dış borcu bulunuyor” dedi.

Tufan, şunları kaydetti: "Sert kur hareketleri, finansal piyasalar kadar geneli itibari ile döviz açığı bulunan reel ekonomimizi de yakından etkiliyor. Şirketlerimizin bilanço yapıları; gelirler TL ağırlıklı iken giderler yabancı para ağırlıklı olacak şekilde oluştuğu için, kurlardaki ufak hareketler milyon TL’ye varan zararlara neden olmaktadır. Borsa İstanbul'a (BİST) kote olan şirketlere baktığımızda net yabancı para yükümlülük kalemlerinin yüksek miktarlarda olduğunu görüyoruz."

11 şirketin 2 milyar TL üzerinde döviz borcu var

Borsa İstanbul'a kote olan şirketler içinde 2016’nın 3. çeyrek bilanço rakamları incelendiğinde; 2 milyar TL’nin üzerinde döviz açığı olan 11 büyük şirket bulunuyor. Şirketlerin 4’ü enerji ve 2’si perakende sektörlerinde iken diğerleri iletişim, yatırım, inşaat, ulaşım ve otomotiv sektörlerinde faaliyet göstermekte.

Bu şirketlerin toplam döviz yükümlülüğü yaklaşık 60 milyar TL değerinde. Döviz yükümlülüğü yüksek olan şirketler arasında THY (6 milyar doların üstünde), Türk Telekom (4 milyar dolar civarında), Tüpraş, Migros, Anadolu Efes, Torunlar Gayrimenkul Ortaklığı, Yazıcı Holding, Ereğli Demir Çelik yer alıyor.

Ancak THY yıllık 7.5 milyar dolarlık döviz geliriyle döviz açığını kapatma açısından şanslı kuruluşlar arasında yer alıyor. Dış yükümlülükte başı çeken özel sektörün 30 Eylül 2016 itibariyle, 86 milyar doları kısa vadeli olmak üzere toplam 293 milyar dolar brüt dış borcu bulunuyor.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  14499 µs