Piyasalar

22 Mayıs 2018, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Masadaki tutsak KKTC

11 Ocak 2017 17:30 tsi
Masadaki tutsak KKTC Rumların ikiyüzlü tutumuna rağmen masaya oturmaya adeta mahkum edilmiş KKTC ve Türkiye çok büyük tavizlere 'evet' demezse anlaşma mümkün görünmüyor.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için 3 yıldır süren müzakerelerde 9 Ocak'ta Cenevre'de toplanan taraflar bugün garantör ülkelerin de hazır bulunacağı 5'li Konfrerans'ta buluşuyor. Cenevre'de KKTC'yi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve beraberindeki heyet, Kıbrıs Rum kesimini ise Nikos Anastasiadis ve heyeti temsil ediyor.

9 Ozak'tan bu yana 3 kez bir araya gelen taraflar birçok konuyu masaya yatırarak 12 Ocak'ta (bugün) gerçekleşecek 5'li konferansa hazırlık yaptı. KKTC kanadından kamuoyuna ‘her şey yolunda gidiyor” şeklinde mesajlar verilirken, Rum medyası ‘mülkiyette zorlukların yaşandığını’ açıkladı.

Ajansın, Rum resmi kaynaklarına atfen verilen habere göre; 3. tur görüşmeleri tamamlanan Cenevre müzakerelerinde başta mülkiyeti olmak üzere birçok konuda taraflar aralarında uzlaşı sağlayamadı.

Bu arada Rum Sigma televizyonu da 10 Ocak'taki yayınlarında, tarafların mülkiyet ve yönetim başlıklarıyla ilgili anlaşmazlık maddelerini Rum kamuoyuna açıkladı. Tarafların toplam 24 madde üzerinde anlaşamadığını duyuran Sigma televizyonu bunlardan 10 tanesinin yönetimle, 14 tanesinin de mülkiyetle ilgili olduğunu duyurdu.

Gizliliği yine Rumlar bozdu

Rum lider Nikos Anastasiadis’in, gizli belgeleri önce Rum parti liderlerine aktardığı, onların da bunu Sigma TV’ye sızdırdığı haber verildi. Rum haber kaynaklarına göre bu duruma sinirlenen Anastasiadis, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile özel bir görüşme yaparak bundan böyle siyasi parti temsilcilerine belge verilmesini yasakladığı iddia edildi.

Ancak uzmanlara göre bu sızdırma Rumlar tarafından kasıtlı olarak yapılmış olabilir. Geçmişteki müzakerelerde de benzer sızdırma hadiseleri yine Rum tarafında gerçekleşmişti. Bu durum Kıbrıs Türk tarafının “Her şey planlandığı gibi gidiyor” şeklindeki açıklamasına karşın, taraflar arasında hala ciddi görüş ayrılıklarının bulunduğunu gösteriyor.

Haritalar özel kasaya konuldu

Diplomatik kaynaklara göre, Cenevre'deki müzakerelerin son gününde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis sundukları haritayı sadece 5 kişi gördü. 9 Ocak'ta Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde başlayan müzakerelerde 11 Ocak'ta kritik toprak konusu ele alındı, ardından müzakere heyeti salon dışına çıkarıldı. Toplantı salonunda sadece Akıncı, Anastasiadis, iki harita uzmanı ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide katıldı. Eide'nin gözetiminde, Akıncı ve Anastasiadis aynı anda kendi haritalarını sundular.

İki kesimden harita uzmanı iki kişi de haritaları inceledikten sonra Eide'ye teslim edecek. Eide ise teslim aldığı her iki haritayı BM'nin özel kasasına koyduğu açıklandı. Haritlarla ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.

AB gözlemci olarak katılıyor

12 Ocak'ta (bugün) garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin temsilcilerinin de katılımıyla 5'li Konferans gerçekleşecek. Müzakerelerin 11 Ocak'ta sona ermesinin ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 5'li uluslararası konferansın açılışını yapacak. Garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile adanın her iki tarafından delegasyonların katılacağı uluslararası konferansın ana gündem maddesi ‘Güvenlik ve Garantiler’ olacak. Konferansta AB de ‘özel gözlemci’ sıfatıyla yer alacak.

Taviz yoksa anlaşma zor!

9 Ocak'tan bu yana devam eden Cenevre görüşmelerinden basına sızan bilgiler olası bir anlaşmanın ancak KKTC ve Türkiye'nin çok büyük tavizlere 'evet' demesiyle mümkün olabileceği gösteriyor.

Türkiye ve KKTC yüzde 7'ye varan oranda toprak tavizine ever demiş durumda. Adada bulunan Türk askerinin de çekilmesine onay verildiği de iddia ediliyor. Garantiler konusunda da baskılarla Türk tarafının geri adım atması söz konusu olabilir. Hep taviz veren taraf Türkiye ve KKTC olduğu halde Rumlar anlaşma sağlanması için bugüne kadar bir nokta kadar taviz vermiş değil.

6 başlık müzakere edildi

Şubat 2014'ten bu yana süren müzakerelerde altı başlık var. Bunlar Avrupa Birliği, ekonomi, mülkiyet, yönetim, toprak, güvenlik ve garantiler. İlk 4 başlıkta ciddi ilerleme kaydedilmiş olsa da yaklaşık 70 noktada pürüz var. 9 Ocak'tan bu yana hergün buluşan Akıncı ve Anastasiadis bu pürüzlerin ne kadarını aşabildi henüz tam olarak bilinmiyor.

Toprak konusunda ise Rumların çok daha fazla taviz istemesi nedeniyle tıkanıklık yaşıyor. KKTC tarafı anlaşmada Ada'nın yüzde 29.2'si kadar toprağın, anlaşma sağlanırsa oluşacak Türk Federe Devleti'ne verilmesini talep ediyor.

Bu Türk tarafının yaklaşık yüzde 7 oranında toprak tavizi vermesi anlamına geliyor. Rumlar ise daha fazla toprak tavizi istiyor.

Son başlık olan güvenlik ve garantiler konusu ise ilk kez garantör ülkelerden de üst düzey katılımla 12 Ocak'ta (bugün) görüşülecek. Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi, garantilerin kalkmasını istiyor. Ancak, Kıbrıslı Türkler açısından Türkiye'nin garantörlüğünden taviz vermek kabul edilebilir değil.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  14611 µs