Piyasalar

25 Mayıs 2018, Cuma tsi
°C

En Sıcak Konular

4 bin 464 ihraç!

8 Şubat 2017 17:01 tsi
4 bin 464 ihraç! OHAL kapsamında çıkarılan 19. Kanun Hükmünde Kararname ile binlerce kişi daha kamu görevinden ve meslekten atıldı. Listede ünlü akademisyenler, emniyet müdürleri de bulunuyor. İhraç edilenlerin toplam sayısı ise 4 bin 464.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 19. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayımlandı. 686 Sayılı KHK ile toplam 4 bin 464 kişi kamu görevinden çıkarıldı. İhraç listesinde akademisyenlerin çokluğu dikkat çekiyor.

Son KHK ile 330 akademisyen meslekten ihraç edildi. Listede Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Profesör İbrahim Kaboğlu ve 82 yaşındaki Prof. Öget Öktem Tanör de bulunuyor.

İhraç edilen akademisyenlerin yarısının barış için imza kampanyasına katılanlar olduğu belirtildi. 72 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi listede ilk sırada yer aldı.

Ankara Üniversitesi'nden ihraç edilen 72 akademisyen arasında 16 profesör ve 10 doçent de yer alıyor. KHK kapsamında Anadolu Üniversitesi'nden 28, Yıldız Teknik Üniversitesi'nden 27, Marmara Üniversitesinden 23, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nden 16, Cumhuriyet Üniversitesi'nden de 13 akademisyen ihraç edildi.

İşte ihraç listesi

686 nolu KHK ile kamu görevinden ihraç edilen 4 bin 464 kişinin kurumlara göre dağılımı şu şekilde:

Milli Eğitim Bakanlığı: 2 bin 585 kişi

Jandarma Genel Komutanlığı: 893 kişi

Emniyet Teşkilatı: 417 kişi

Yargıtay: 10 kişi

Yüksek Seçim Kurulu: 10 kişi

İçişleri Bakanlığı: 49 kişi

Dışişleri Bakanlığı: 48 kişi

TRT: 88 kişi

Üniversiteler: 330

Ünvanları ve hakları iptal edildi

Öte yandan son KHK ile emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan ya da meslekten çıkartılan emniyet mensuplarından Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı ya da irtibatı olan 242 kişinin rütbeleri alındı.

Bu kişiler görev yaptıkları teşkilata ve kamu görevlerine yeniden kabul edilmeyecek, doğrudan veya dolaylı görevlendirilemeyecek. Ayrıca uhdelerinde taşımış oldukları mesleki unvanları ve sıfatlarını kullanamayacak ve bu unvan ve sıfatlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamayacak.

Bu kişilerin uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılacak. Söz konusu emniyet mensuplarının silah ruhsatları, emekli polis kimlikleri, gemi adamlığına ilişkin belgeleri, pilot lisansları ve ilgili pasaport birimlerince pasaportları iptal edilecek ve özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak.

Bu listede kamuoyunun yakından tanıdığı ve şu an firari olan iki isim olan Önder Aytaç ile Emre Uslu da bulunuyor.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  15786 µs