Piyasalar

22 Mayıs 2018, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Netanyahu ve Trump Beyaz Saray'da buluştu

16 Şubat 2017 23:59 tsi
Netanyahu ve Trump Beyaz Saray'da buluştu ABD Başkanı Trump İsrail Başbakanı Netenyahu ile görüştü. Trump görüşme sonrası "Filistin'de iki devletli çözüm şart değil. İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına izin vermeyeceğiz. Büyükelçiliğimizi Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacağız." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu'yu Beyaz Saray'da kabul etti.

Trump, Netanyahu'yu Beyaz Saray'ın kapısında karşıladı

Ortadoğu'da hesapların yeniden değerlendirmesinin yapıldığı görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenlendi.

Taraflar basın toplantısında müttefiklik vurgusu yaptı.

ABD'nin en büyük müttefiki İsrail 

İsrail Başbakanı Netanyahu ABD ile aralarındaki ittifak ilişkisinin Trump yönetiminde çok daha  güçlü olacağını ve "ABD'nin en büyük müttefikinin İsrail olduğunu" söyledi.

Basın toplantısının en önemli noktası ise Trump'ın  ABD'nin uzun  süredir takip ettiği Filistinde "iki devletli çözüm" yaklaşımından farklı olarak "İki devletli çözümün daha iyi olacağını düşünüyordum; ama eğer İsrail ve  Filistin mutlu olacaksa onların tercihi ne ise ben de onu kabul ederim." demesiydi.

Bu konuda İsrail Başbakanı Netanyahu ise iki devletli çözüm için Filistin  tarafının İsrail devletinin varlığını "tanıması" gerektiğini belirterek, bunun  gerçekleşmediği senaryolarda "Ortadoğu Barışının zor olacağını" kaydetti. 

Trump, ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması konusunda  ise "Bunun olmasını istiyoruz; ne zaman olacağına bakacağız." dedi.

Basın toplantısının en dikkat çekici bölümlerinden birinde de ABD Başkanı  Trump, İsrail'in  "yeni yerleşim yerleri inşasını biraz  durdurması" gerektiğini söyledi.

Trump, yeni yerleşimler konusunda Netanyahu ile anlaşacaklarına  inandığını dile getirirken, İsrail Başbakanı ise "bu konuda konuşarak  uzlaşabileceklerini" ve "barışın önündeki en büyük engelin yeni yerleşimler  olmadığını" söyledi.

Ve iran konusu.

Netanyahu ile İsrail'in güvenlik önceliklerini konuştuklarını ve  özellikle İran'ın nükleer programına vurgu yaptıklarını anlatan Trump, "İran'ın  nükleer silahlara sahip olmasına izin vermeyeceğim." dedi.

Önceki Barack Obama yönetiminin imzaladığı İran'la nükleer anlaşmanın  "hayatında gördüğü en kötü anlaşma olduğunu" bir kez daha dile getiren Trump,  İsrail'in güvenliği için Tahran yönetimine karşı gereken her tedbiri alacaklarını  söyledi.

Yine Obama döneminde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK)  kabul edilen İsrail karşıtı kararın "haksız" olduğunu iddia eden Trump, bu  eylemin tek taraflı olduğunu savundu.

MELTEM HABER 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  44746 µs