Piyasalar

25 Mayıs 2018, Cuma tsi
°C

En Sıcak Konular

Başbakan'dan AB ve Kıbrıs mesajı!

17 Şubat 2017 18:43 tsi
Başbakan'dan AB ve Kıbrıs mesajı! Başbakan Binali Yıldırım Malta'da temaslarda bulundu. Başkent Valetta'da Başbakan Muscat ile ortak basın toplantısı düzenleyen Yıldırım Kıbrıs, Avrupa Birliği ile ilişkiler ve basın özgürlüğü üzerine açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım Malta'da Başbakan Joseph Muscat tarafından resmi törenle karşılandı.

AB'ye mülteci mesajı

Başkent waletta da Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca ile de görüşen Yıldırım

Daha sonra Başbakan Muscat ile ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Başbakan Binali Yıldırım önemli mesajlar verdi.

Yıldırım, "Malta daima Türkiye'yi AB'ye tam üyeliği konusunda destekleyen, şartsız, koşulsuz destek veren bir ülke, bunu takdir ediyoruz. Malta'nın dönem başkanlığı içerisinde de AB-Türkiye ilişkilerinin daha da geliştirilmesi, yeni fasılların açılması ve güncellenmesine karar verilen AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması'nın çalışmalarına başlanmasını ümit ediyoruz" dedi.

‘Anastasiadis sigara içmeye çıkmış; kriz filan yok diye geri geldi’

Kıbrıs müzakerelerinin son görüşmesinde Rum Lider Anastadiadis'in kapıyı vurarak salondan çıkmasını değerlendiren Yıldırım sigara içmeye çıkmış dedi.

"Evvelsi gün (Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos) Anastasiadis biraz herhalde sinirlenmiş, kapıyı vurup dışarı çıkmış, 'Kriz oldu' diye haber yayıldı. Daha sonra 'Ben sigara içmeye çıktım. Kriz filan yok' diye geri geldi. Tabii her zaman Türkiye, daha doğrusu Kuzey Kıbrıs Türk tarafı çözümde bir adım önde. Hiçbir zaman çözümü kesintiye uğratacak bir davranış içerisinde olmuyorlar. Buna özen gösteriyorlar. Çözümün mutlaka sağlanması lazım, çünkü çözümsüzlüğün bedelini Kuzey Kıbrıs Türk tarafı ödüyor, kısıtlamalar yüzünden ödüyor. Rum tarafı maalesef 2004'te tüm uyarılarımıza rağmen adanın tümünü temsil edecek şekilde birliğe tam üye yapıldı. Dolayısıyla o gün çok daha kolay olan çözüm gerçekleşmedi, bugün daha zor olanı başarmakla karşı karşıyayız. Eminim ki burada varılacak çözüm, Ada'da güvenliği sağlayacak, Türkiye'nin etkin garantisini sürekli olarak temin edecek ve her iki tarafın adil, eşit yönetişim hakkını da beraberinde getirecektir."

Basın ile ilgili fasıllar açılsın

Yıldırım 'Türkiye'deki tutuklu gazetecilerin sayısını açıklar mısınız' sorusuna  ise şu cevabı verdi.

Yıldırım "Bu iddiada bulunanlara şunu teklif ediyorum; basın özgürlüğü Avrupa için çok önemli, adalet, hukuk devleti olmak çok önemli. 23-24'ncü fasıllar... Adalet, medya ve basınla ilgili fasılları AB açsın, ne söyleyeceklerse söylesinler, biz de cevabını verelim. Buradan çağrı yapıyorum, hariçten gazel okumakla olmaz. Biz gerçek bir teklif yapıyoruz, buyursun açsınlar bu fasılları" şeklinde konuştu.

Gerekirse MHP ile ortak etkinlik de yaparız

Malta'dan almanya'ya geçerek münihte gurbetçilerle buluşacağını ifade eden yıldırım referandum sürecinde MHP ile ortak hareket edebileceklerini söyledi.

Başbakan, "MHP ile AK Parti olarak biz bu değişikliği parlamentoya uzlaşarak getirdik. Dolayısıyla bir amaç birliğimiz var. MHP de bu değişikliğin lehinde kampanya yapıyor, biz de aynısını yapıyoruz. O bakımdan söylemlerimizin benzer olması gayet doğal. Gerekirse bazı ortak etkinlikler de yapabiliriz.” dedi. 

MELTEM HABER 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  15765 µs