Piyasalar

23 Haziran 2018, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

KKTC intihar ediyor

17 Mart 2017 00:50 tsi
KKTC intihar ediyor KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs'ta 15 Mayıs 2015'te başlayan müzakere sürecinde 'hakemliğin' son derece tehlikeli bir girişim olduğunu belirterek, "Birleşmiş Milletler'in hakemliğini kabul etmek KKTC için intihardır" dedi.

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs müzakerelerinde başarı sağlanması için Rum tarafında zihniyet değişikliğinin şart olduğunu dile getirdi.

Ertuğruloğlu, Kıbrıs'ta zorlama bir ortaklık veya anlaşmanın yaşamayacağını çünkü Rumların bu ortaklığı da bozmaya oynayacağını ifade ederek, "Bu yüzden Kıbrıs'ta yeni bir ortaklık kurulacaksa bu ortaklık devleti, 1960'dan daha sağlam temeller üzerinde egemen eşitlik içerecek şekilde kurulmalı" dedi.

Rum tarafının Kıbrıs Türk halkını ambargolar altında ezdiğini, ortaklıktan attığını, tüm 'devlet' imkânlarını tek başına kullandığını, müzakere sürecinin önünü açık tuttuğunu, müzakere eder gibi göründüğünü ifade eden Ertuğruloğlu, "1960 ortaklığının başına gelenleri gördük, ortaklıktan atıldık, dünyadan izole edildik. Yeni ortaklıkta KKTC ile yer almalıyız. KKTC bizim devletimizdir, çözümsüzlüğün simgesi değildir" şeklinde konuştu. Ertuğruloğlu, müzakere sürecinde "hakemliğin" de son derece tehlikeli bir girişim olduğunu belirterek, "BM'nin hakemliğini kabul etmek bizim için intihardır" dedi.

Mevcut müzakere sürecinde zaten Kıbrıs Türk halkının elde edebileceğinin azınlık hakları olduğunu, bunun Rum liderin açıklamalarından da görülebileceğini belirten Ertuğruloğlu, Rum tarafının zaten Enosis kararını da düzeltmeyeceğini, çünkü Rum halkının desteği olduğu için bu kararın çıktığını kaydetti.

Çıkmaz aşılamadı

Öte yandan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Çarşamba günü KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştükten sonra müzakerelerdeki çıkmazın henüz aşılmadığını ve görüşmelere yeniden başlamanın biraz daha zaman alacağını belirterek, masaya dönüldüğünde çok daha verimli çalışmak gerekeceğini söyledi.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  18514 µs