Piyasalar

22 Mayıs 2018, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Müslüman kadınlar hedefte!

17 Mart 2017 00:53 tsi
Müslüman kadınlar hedefte! Fransa’da İslamofobi ile Mücadele Kolektifi Sözcüsü Marwan Muhammed, Avrupa Birliği Adalet Divanının başörtü kararına ilişkin, Müslüman kadınlar için sadece ayrımcılık değil aynı zamanda dışlanma ve marjinalleşme getireceğini belirtti.

Fransa'daki Müslüman örgüt temsilcileri, Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanının başörtü kararının Müslüman kadınlar için sadece ayrımcılık değil aynı zamanda dışlanma ve marjinalleşme getireceğini belirtti.

Fransa'da İslamofobi ile Mücadele Kolektifi (CCIF) Sözcüsü Marwan Muhammed yaptığı açıklamada, AB Adalet Divanının kararına tepki göstererek, kararda her ne kadar çalışanların "görünür biçimde dini, siyasi, felsefi sembolleri taşımaları" ibaresi yer alsa da asıl hedefin Müslüman kadınlar olduğunu söyledi.

Müslüman kadınlara ayrımcılık yapıldığını kaydeden Muhammed, bundan sonra Avrupa'da Müslüman kadınların yaşamlarının daha zorlaşacağını kaydetti. Kararın çalışmak isteyen kadınların haklarını korumadığını tersine bu kişileri dışladığını vurgulayan Muhammed, "Bu karar Müslüman kadınların iş dünyasına girmelerini daha da zorlaştırarak bu kişilerin dışlanmasına ve marjinalleşmesine neden olur. Bu da çok büyük bir sorun" dedi. Muhammed, "Artık şu soruyu sormaya başlıyoruz. Avrupa'da başörtüsü takan Müslüman kadınlar diğerleri gibi yaşayabilir mi, okuyabilir mi, çalışabilir mi" diye konuştu.

Ayrımcılık yapılıyor

Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkan Yardımcısı Ahmet Oğraş da Adalet Divanının kararını eleştirerek, "Bu kararla Müslüman kadınlara ayrımcılık yapılılıyor" dedi. Avrupa'nın sosyal ve ekonomik alanlardaki sorunlarını gizlemek için İslam'ı kullandığını ifade eden Oğraş, başörtü yasağının inanç özgürlüğüne ve eşitliğe aykırı olduğunu kaydetti.

Oğraş, toplumda herkesin özgür olduğuna ancak başörtü takan Müslüman kadınların bu özgürlük alanı dışında kaldığına işaret ederek, Avrupa'daki siyasetçilerin bunu laiklik adına yaptıklarını söyledi.

Müslümanlar ve özellikle de Müslüman kadınlara karşı getirilen yasaklarla gündeme gelen Fransa'da geçen sene de Müslüman kadınların plajlarda tesettür mayo kullanmasının yasaklanması talep edilmişti. Nice İdare Mahkemesi, tesettür mayoya yasak kararını onamış ancak Danıştay bu hükmü bozmuştu.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  16681 µs