Piyasalar

25 Mayıs 2018, Cuma tsi
°C

En Sıcak Konular

'ABD-PYD, hala daha koridor peşinde'

17 Mart 2017 10:54 tsi
'ABD-PYD, hala daha koridor peşinde' Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Bir taraftan PYD, ABD bayrağını sallıyor Münbiç'te, diğer taraftan aynı PYD rejim bayrağını sallıyor, diğer tarafta Rus bayrağını sallıyor. Bunlar kantonların birleştirilmesi hayalinden vazgeçmiş değiller." dedi.

Türkiye'de gündemi Hollanda ile yaşanan kriz meşgul ederken özellikle Suriye'de çok kritik gelişmeler yaşanıyor. Terör örgütü PKK uzantısı PYD/YPG, ABD ve Rusya ikilisinin desteği ile Münbiç'te özerk yönetim ilan etti.

Münbiç'te terör örgütünü Türkiye'ye karşı koruma altına da alan ABD, bir yandan da Rakka operasyonuna yönelik hazırlıklarını sürdürüyor. Washington bu konuda da Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate almıyor.

Türkiye'nin operasyonda olmasını istemediği terör örgütü PYD/YPG operasyonun birincil gücü konumunda. Üstelik ABD PYD/ YPG'nin değil Türkiye'nin operasyona katılıp katılmamasını tartışıyor. ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, Rakka'yı DEAŞ'dan geri almak için düzenlenecek operasyona Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kesin olarak katılacağını, Türkiye'nin olası rolünün de görüşülmekte olduğunu söyledi.

PYD, hâlâ daha koridor peşinde

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da Münbiç'te ciddi bir güç mücadelesi olduğuna işaret ederek, "Bir taraftan PYD, ABD bayrağını sallıyor Münbiç'te, diğer taraftan aynı PYD rejim bayrağını sallıyor, diğer tarafta Rus bayrağını sallıyor. Orada girmesini istemedikleri tek güç Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu. Bunun sebebi belli. Bunlar kantonların birleştirilmesi hayalinden vazgeçmiş değiller. Bu noktada Türkiye olarak öncelikle ABD yönetiminin bize verdiği sözü tutmasını bekliyoruz. Türkiye olarak bizim burada kesinlikle kırmızı çizgimiz, Münbiç'te PYD unsurunun kalmamasıdır" dedi.

ABD işbirliğine yanaşmıyor

Milli Savunma Bakanı Işık, terör örgütü DEAŞ ile mücadelede İncirlik Üssü'nü kullanan ABD ve Almanya'nın katkısının tatminkâr düzeyde olup olmadığının sorulması üzerine de şunları kaydetti: "Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı yapıyordu ama 20'nci kilometrenin altına ABD ve koalisyon Türkiye'ye hava desteği vermedi. Biz bunu sürekli sorguladık. Bu sorgulamanın sonunda yeni ABD hükümeti bu desteğin verilmesi talimatını verdikten sonra işbirliği başladı. Ama 'Bölgede arzu edilen işbirliği var mı' derseniz, maalesef yok" dedi.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  17973 µs