Piyasalar

25 Mayıs 2018, Cuma tsi
°C

En Sıcak Konular

Son 7 yılın en yüksek işsizlik oranı

17 Nisan 2017 14:10 tsi
Son 7 yılın en yüksek işsizlik oranı Türkiye'de işsizlik oranı, Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre 1.9 puan birden yükselerek yüzde 13'e ulaştı. Bu oran son 7 yedi yılın en yüksek düzeyi olarak kayıtlara geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2017'ye ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre 695 bin kişi artarak, 3 milyon 985 bin kişiye ulaştı. Bu rakam Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsiz sayısı olarak kayıtlara geçti.

Aynı dönemde işsizlik oranı 1.9 puan yükselerek yüzde 13 oldu. İşsizlik oranı, Ocak'ta bir önceki aya göre de 0.3 puan arttı. Söz konusu oran, aralıkta yüzde 12.7 seviyesinde bulunuyordu. Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsizlik oranına ise yüzde 15.9 ile Mart 2009'da ulaşılmıştı. Ocak'ta tarım dışı işsizlik, 2.2 puanlık artışla yüzde 15.2 olarak tahmin edildi.

15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 5.3 puanlık artışla yüzde 24.5'e ulaştı. İşsizlik, 15-64 yaş grubunda ise 2 puanlık artışla yüzde 13.3 olarak gerçekleşti.

Kayıtdışı çalışma yüzde 32.5'e yükseldi

Ocak'ta herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 0.7 puan artarak yüzde 32.5'e yükseldi. Bu durum her 3 kişiden 1'inin hiçbir sosyal güvencesi olmadan çalıştığını gösteriyor.

Türkiye'de istihdam edilenlerin sayısı, Ocak'ta geçen yılın aynı dönemine göre 397 bin kişi artarak 26 milyon 672 bin kişi, istihdam oranı ise 0.2 puanlık azalışla yüzde 44.8 oldu. Bu dönemde tarım sektöründe çalışan sayısı 81 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 317 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 18.3'ü tarım, yüzde 19.8'i sanayi, yüzde 6.5'i inşaat, yüzde 55.4'ü ise hizmetler sektöründe yer aldı.

Ocak'ta geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı değişmezken, sanayi sektörünün payı 0.4 puan, inşaatın payı 0.2 puan azaldı. Hizmet sektörünün payı ise 0.6 puan arttı. İş gücü, Ocak'ta 2016'nın aynı dönemine göre 1 milyon 93 bin kişi artarak 30 milyon 658 bin kişi, iş gücüne katılma oranı ise 0.8 puan artarak yüzde 51.5 olarak gerçekleşti.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  28288 µs