Piyasalar

11 Aralık 2018, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

ABD ile ipler geriliyor mu?

19 Haziran 2017 14:19 tsi
ABD ile ipler geriliyor mu? ABD ile ipler gerilmeye devam ediyor. YPG krizinden sonra şimdi de koruma krizi başladı. ABD Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 12 koruması hakkında yakalama kararı çıkardı. Erdoğan, karara sert tepki geldi.

ABD ile Türkiye arasında ipler her geçen gün daha da geriliyor. ABD Başkanı Trump'ın terör örgütü PKK uzantısı PYD/YPG'ye tam destek vermesi ile gerilen ilişkilere şimdi bir de koruma krizi yaşandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son ABD ziyareti sırasında korumalarının Türkiye Büyükelçiliği rezidansı önünde toplanan ve Türklere saldıran protestoculara müdahale etmesi ile başlayan kriz tırmanıyor.

ABD Temsilciler Meclisi'nin Türkiye'yi kınamasının ardından şimdi de Erdoğan'ın 12 koruması hakkında yakalama kararı çıktı. Washington Belediye Başkanı Muriel E. Bowser ve Emniyet Müdürü Peter Newsham, ortaklaşa yaptıkları basın toplantısında, hepsinin Türkiye’de olduğuna inanılan korumalara yönelik suçlamaları açıkladı.

Türkiye ise ABD'nin tutuklama kararına sert tepki gösterdi. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Bass Dışişleri'ne çağrıldı.

‘Bu nasıl bir hukuktur’

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, 12 koruması hakkında çıkarılan yakalama kararına Perşembe akşamı 'Ankara Devlet Protokol İftarı' programında yaptığı konuşmada tepki gösterdi. Erdoğan, şunları söyledi: "Amerika’dayım, PKK terör örgütü, FETÖ'cüler hep birlikte birleştiler, 40-50 metre mesafede şahsıma karşı orada gösteri yapıyorlar. Amerikan polisi hiçbir şey yapmıyor, dokunmuyor. Acaba benzer bir şey Türkiye'de yapılmış olsa tavır ne olur, düşünebiliyor musunuz? Hiçbir şey yapmadıkları gibi onlara karşı müdahalede bulunan oradaki bizim soydaşlarımız, vatandaşlarımızdan iki tanesini içeri almışlar dün. Böyle şey olabilir mi?" dedi. Korumalarına yönelik de işlem yapıldığını aktaran Erdoğan, "Benim korumalarımdan 12 tanesi için tutuklama kararı çıkarmışlar. Bu nasıl bir yasadır, bu nasıl bir hukuktur? Bu korumalar, beni korumayacaksa niçin bunları ben yanımda Amerika'ya götürüyorum? Amerika'nın Hans'ı ile, George'u ile mi kendimi koruyacağım?"

Tillerson'dan Erdoğan'a cevap

Türkiye'den yükselen haklı tepkilere cevap veren ABD makamları ise yakalama kararını savundu. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, "12 Türk güvenlik görevlisine yöneltilen suçlamalar, ABD'nin yasal ifade özgürlüğünü bastırmak için gözdağı ve şiddete başvuran kişilere hoşgörü göstermediği şeklinde net mesaj veriyor" dedi.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert de ABD'yi ziyaret eden devlet ve hükümet başkanlarına eşlik eden görevlilerin, bu kişilere tanınan dokunulmazlıktan yararlandığını ancak bu kişilerin ABD topraklarından ayrılmaları ile birlikte ikincil dokunulmazlıklarının ortadan kalktığını, yakalama, tutuklama ya da mahkemeye çağrılma gibi hukuksal girişimlerde dokunulmazlık güvencesinin artık geçerli olmayacağını söyledi.

ABD'nin PYD/YPG kararı yanlış

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Portekiz'in RTP kanalına verdiği mülakatta ABD'yi eleştirmeye devam etti. ABD'nin Suriye'de terör örgütü PKK uzantısı PYD/YPG ile birlikte hareket etmesine dikkat çeken Erdoğan, "Şu anda ben Amerika’nın PYD’ye ve YPG’ye yaklaşım tarzını hiç şık bulmuyorum. Çok yanlış bir yaklaşım tarzı... Kaldı ki, Amerika’nın askerleri, subayları bu terör örgütüyle beraber hareket ediyorlar. Amerika bunlara çok ciddi miktarda ne yazık ki silah vermiştir. Bunların içinde ağır silahlar vardır, hafif silahlar vardır, miktarı çok çok fazla" dedi.

ABD'nin Halep'in PYD/PKK kontrolündeki Kobani (Ayn el-Arab) ilçesinde inşa ettiği havaalanına da değinen Erdoğan, "Bu havaalanının inşasıyla birlikte tabi oraya yarın uçaklarını da indiriyor. İndirecek. Onunla da oraya yerleşecek. İnsana sormazlar mı, siz bunları niye yapıyorsunuz, niye buralara giriyorsunuz?" dedi.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  53849 µs