Piyasalar

18 Temmuz 2018, Çarşamba tsi
°C

En Sıcak Konular

ABD istedi YPG SDG oldu

22 Temmuz 2017 14:27 tsi
ABD istedi YPG SDG oldu ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas, Türkiye'nin, PKK ile ilişkili görmesi sebebiyle YPG'ye 'isim değiştirme' tavsiyesinde bulunduklarını, bunun üzerine örgütün, adını 'Suriye Demokratik Güçleri' (SDG) olarak değiştirdiğini söyledi.

Türkiye'nin tüm itirazlarına rağmen Suriye'de terör örgütü PKK uzantısı PYD/YPG ile ortak operasyonlar düzenlenleyen ve PYD/YPG'li teröristlere şu ana kadar 500'den fazla sayıda TIR'la ağır silah ve zırhlı araç veren ABD'den net bir itiraf geldi.

ABD'nin Florida eyaletindeki MacDill Hava Üssü'nde bulunan ABD Özel Kuvvetler (USSOCOM) Komutanı Orgeneral Raymond Thomas, Türkiye'nin, terör örgütü PKK ile ilişkili görmesi sebebiyle YPG'ye "isim değiştirme" tavsiyesinde bulunduklarını, bunun üzerine örgütün adını "Suriye Demokratik Güçleri (SDG)" olarak değiştirdiğini söyledi.

ABD'nin önemli düşünce kuruluşlarından Aspen Enstitüsünün Colorado eyaletinde gerçekleştirilen yıllık güvenlik toplantısında konuşan ABD Özel Kuvvetler Komutanı Thomas, terör örgütü PKK/PYD ile ilgili itiraf niteliğinde açıklamalarda bulundu. Suriye'de iş birliği yaptıkları PKK bağlantılı gruplarla ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan ABD'li Orgeneral Thomas, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin askeri kanadı YPG'nin nasıl isim değiştirdiğini açık ifadelerle dile getirdi.

Amerikan güçlerinin PKK/PYD ile yakın çalıştığını itiraf eden Thomas, şunları söyledi: "Onlar kendilerine resmi olarak YPG diyorlardı ki Türkler, bunun PKK ile aynı olduğunu söylüyor ve 'Benim terörist bir düşmanımla muhatap oluyorsunuz, bunu müttefik olarak nasıl yapabilirsiniz?' diyordu. Biz de bunun üzerine onlara isimlerini değiştirmeleri gerektiğini söyledik.

Mesela, YPG dışında kendinizi nasıl adlandırmak istersiniz? Bir gün sonra adlarının 'Suriye Demokratik Güçleri' olduğunu ilan ettiler. Adlarının ortasına 'demokratik' ifadesini koymalarının zekice bir hamle olduğunu düşündüm. Bu, onlara bir miktar itibar sağladı."

'PKK/PYD bölgede etkin'

ABD'li Orgeneral Thomas, DEAŞ'la mücadelede PKK/PYD'yi etkin ortak gördüklerini kaydederek, ABD'nin DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'un da bu süreçte kendisine çok yardımcı olduğunu vurguladı. Bu açıklama ABD'nin kolay kolay PYD/YPG'li teröristlerden vazgeçmeyeceğini de göstergesi konumunda.

 PKK/PYD'nin kuzey Suriye'de demografik bakımdan baskın unsur olduğunu savunan Orgeneral Thomas, "Brett McGurk gibi bir partnerim olduğu için şanslıydım çünkü (SDG unsurları) benim veremeyeceğim şeyleri istiyorlardı. Suriye'nin geleceğinin konuşulduğu Cenevre ve Astana gibi yerlerde masada olmak istiyorlardı. PKK ismi altında hiçbir zaman masada olamazlardı" ifadelerini kullandı.

PKK/PYD'nin askeri olarak geçirdiği evrime de değinen ABD'li komutan, "Bu yüzden onları askerileştirdik ve Brett McGurk, onları bu şekilde görüşmelerin içinde tuttu ve bizim iyi bir ortağımız olmaları için onlara gerekli meşruiyeti sağladı" şeklinde konuştu.

Sadece adı değişti

ABD'li generalin bu açıklamaları, Suriye Demokratik Güçleri olarak ABD'nin silah ve her türlü destek sağladığı grupların PKK/PYD'nin isim değiştirmiş hali olduğu bizzat ABD tarafından da kabul edildiğini gösteriyor. Bu bağlamda Türkiye'den nasıl bir açıklama geleceği merak ediliyor.

ABD, Nisan 2016'dan bu yana askeri yardımda bulunduğu SDG'ye bağlı teröristlere 500'ü aşkın sayıda TIR ile ağır silah ve zırhlı araç teslim etmiş durumda.

'Biz liste veriyoruz ABD gönderiyor'

ABD, Rakka operasyonu kapsamında PYD/YPG'nin sadece isim değiştirmiş bir hali olduğu ABD'li Orgeneral Raymond Thomas'ın açıklamalarıyla tekrar teyid edilen Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) zırhlı Hummer araçları ve çok sayıda ağır silahlar teslim etmiş durumda. Üstelik ABD bunu Türkiye'nin tepkilerine rağmen yapmaya devam ediyor.

ABD tarafı yalnızca SDG güçlerine verilen silahların Rakka operasyonunun ardından geri alınacağını söylüyor. Geçtiğimiz hafta ABD'nin gönderdiği yeni silah sevkiyatını teslim alan SDG'ye bağlı bir militan, "ABD, DEAŞ'la mücadele için bize zırhlı araçlar ve ağır silahlar gönderdi.

Zırhlı Hummer araçlar bu sefer daha çok geldi. Silahlar ve zırhlı araçlar Kuzey Irak'tan karayoluyla Semelka Sınır Kapısı'ndan Rojava'ya sokuldu. Oradan da tırlarla Tabka'ya gönderildi. Silahlar ve zırhlı araçlar son sevkiyatta 140 tırla geldi. Bu silah ve araçlar Rakka tarafına getirilerek bize teslim edildi. Rakka operasyonunda kullanılacaklar.

Rakka'da sokak savaşları çok yaşandığından zırhlı hummer araçlarına çok ihtiyaç vardı. Biz ihtiyaca göre ABD'ye liste sunuyoruz onlar da ona göre gönderiyorlar. ABD bize son dönemde Rakka operasyonu nedeniyle zırhlı araçlar ile ağır silahlar çok gönderiyor çünkü ihtiyaç var" açıklamasında bulunmuştu. Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  35413 µs