Piyasalar

16 Temmuz 2018, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Kritik ziyaret! Türkiye kimin için risk alıyor?

23 Temmuz 2017 14:35 tsi
Kritik ziyaret! Türkiye kimin için risk alıyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar'ı kapsayacak Körfez turuna çıkıyor. Gündem Katar'a uygulanan yaptırımlar. Ancak Erdoğan'ın ziyareti öncesinde bu ülkelerden Türkiye'nin aleyhine olan adımlar ve açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'ın 5 Haziran'da Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmesi ve bu ülkeye ambargo başlatmasının ardından ilk kez Körfez ülkeleri turuna çıkıyor. Bugün başlayacak ziyaret iki gün sürecek. Suudi Arabistan ile başlayacak ziyaret Kuveyt ile devam edecek ve Katar ile sona erecek.

İlk olarak, krizin taraflarından Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek olan Erdoğan, Cidde’de Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud ile görüşecek, Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman bin Abdülaziz Al Suud’u da kabul edecek. Erdoğan, ardından, krizde Türkiye gibi arabuluculuk rolü üstlenen Kuveyt’e geçerek, Emir Şeyh Sabah El Ahmed El Cabir El Sabah’la bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak da 24 Temmuz’da Katar’ı ziyaret ederek Emir Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’yle görüşecek. Erdoğan'ın körfez turunda ana gündemi Katar krizi olacak.  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, görüşmelerde, ikili ilişkilerin tüm yönleriyle ele alınması, ayrıca, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

‘Bu kampanya önceden planlanmış’

Türkiye, Körfez ülkelerinden Katar'a uygulanan ambargonun kaldırılmasını istiyor. Bu ülkelerin Katar'a sunduğu 13 maddeli yaptırım listesinde Türk üssünün kapatılması da yer alıyordu. Bu şartlar Katar tarafından kabul edilmemişti. Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Sani de  Körfez krizinden bu yana ilk kez bir açıklama yaptı.

El Sani, "Daha önce hiç görülmemiş kışkırtmalar, iftiralar ile eşi görülmemiş vesayet ve abluka girişimine maruz kaldık. Maruz kaldığımız bu kampanya önceden planlanmıştır. Biz bir sınava girdik ve sınavı başardık" dedi.

Katar Emiri Şeyh Temim, Türkiye'nin Körfez krizine yönelik tutumundan da övgüyle söz ederek, "Türkiye'ye aramızda imzalanan iş birliği anlaşmasını hızlı bir şekilde yürürlüğe koyduğu ve temel ihtiyaçlarımızı karşıladığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Türkiye kimin için risk alıyor?

Öte yandan Erdoğan'ın ziyareti öncesinde Körfez ülkelerinin Türkiye'nin aleyhine attığı adımlar dikkat çekti. Suudi Arabistan, BAE ve hatta Katar Türkiye'nin dış politika tezlerinin aksine adımlar attı.

İşte bu 3 ülkenin attığı adımlar:

1- Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) : BAE Türkiye'nin Katar'a desteği üzerine Ermenistan'la işbirliği kararı aldı. BAE  Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed sözde Ermeni ‘soykırım’ anıtını ziyaret ederek çelenk bıraktı. Bakan ayrıca saygı duruşunda da bulundu.

2- Suudi Arabistan: Suudi Arabistan'ın Birleşmiş Milletler Daimi Elçisi Abdullah el Muallimiİ, Katar krizinde ters düştükleri Türkiye'yi sert ifadelerle eleştirdi. Muallimi, "Türk kardeşlerimizin, Arap dünyasında gizli ya da belirli ölçüde istenmeyen bir askeri müdahale etme döneminin çoktan bittiğini fark etmesi lazım. Eğer Türkiye yapıcı bir rol oynamak istiyorsa bunu hoş karşılarız ancak bu rolü askeri üs veya askeri müdahale yoluyla üstlenmeye çalışırlarsa bu yapıcı olmaz ve bu durum, Türkiye'nin Arap dünyasındaki itibarı anlamında şık bir durum olmaz" dedi.

Katar: Türkiye Katar'ı savunmak adına neredeyse tüm Körfez ülkelerini karşısına aldı. Ancak Katar bu adımın aksine Türkiye'nin aleyhine olacak adımlar attı. Bu adımlardan biri Türkiye'nin son derece hassas olduğu Rumların Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları. Türkiye Rumları tek taraflı adım atmaması için uyarırken Amerikalı enerji devi Exxon Mobil ile Katar Petroleum, Güney Kıbrıs’ın “Münhasır Ekonomik Bölge” olarak ilan ettiği tartışmalı sularda yer alan bazı parsellerde araştırma ve sondaj yapmak üzere imza attı.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  38679 µs