Piyasalar

16 Temmuz 2018, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

İsrail'e tepki var icraat yok

23 Temmuz 2017 11:04 tsi
İsrail'e tepki var icraat yok Filistin'de Cuma namazından sonra Aksa'ya yönelik ihlalleri protesto eden Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çıkan olaylarda 3 Filistinlinin hayatını kaybetmesi üzerine İslam dünyasından çok cılız tepkiler geldi.

İsrail’in Mescid-i Aksa’da uyguladığı engellemeleri protesto etmek isteyen Müslümanlara biber gazı ve plastik mermilerle saldıran İsrail askerleri, 3 Filistinliyi öldürmüş, yüzden fazla kişiyi de yaralamıştı.

Müslümanların üzerine köpeklerini de salan İsrail askerlerinin bu orantısız müdahalesi tüm dünyanın gözü önünde yaşanmasına rağmen, özellikle İslam dünyasından gelen tepkiler çok cılız kaldı.

Cuma günü yaşanan olayların ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Mescid-i Aksa'nın kapılarındaki dedektörler kalkana kadar İsrail'le tüm ilişkileri askıya aldıklarını" açıkladı. Filistin devlet televizyonunun yayınladığı konuşmasında Abbas, İsrail'in Mescid-i Aksa'nın kapılarına dedektör yerleştirmesini kabul etmediklerini belirterek, "Mescid-i Aksa'nın kapılarındaki dedektörler kalkana kadar İsrail ile tüm ilişkileri askıya aldık" dedi.

Abbas, "Hayali güvenlik kılıfına sokulmuş siyasi uygulamalar olduğu için dedektörleri reddediyoruz. Bu uygulama, Mescid-i Aksa'yı ele geçirmeyi ve barış süreci ile kazanımlarından kaçmayı hedefliyor" diye konuştu.

Konuşmasında Hamas'a da birlik mesajı veren Abbas, "Mescid-i Aksa yönünde safları birleştirme" çağrısı yaptı. Birleşmiş Milletlere (BM) de çağrıda bulunan Abbas, Filistin halkı için uluslararası koruma talep etti.

Arap Birliği, İsrail'i kınadı

Mescid-i Aksa’da yaşanan olaylara karşı Arap Birliği’nden de bir kınama geldi. Arap Birliği, İsrail'in "Kudüs ve Mescid-i Aksa çevresinde savunmasız Filistinlilere orantısız güç ve gerçek mermi kullanmasını" kınadı.

Birliğin Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, yazılı açıklamasında, İsrail'in, Kudüs'ün statüsüyle ilgili uluslararası kararlara saygı duyması ve izlediği tutumdan vazgeçmesi için uluslararası toplumun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi çağrısı yapıldı.

Mısır, rahatsızlığını duyurdu

Mısır da "Kudüs ve Mescid-i Aksa çevresinde Filistinlilere orantısız güç kullanılmasından son derece rahatsız olduğunu" duyurdu. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail'e bölgede tansiyonu yükseltmeme ve Filistinlilere yönelik şiddete son verme çağrısı yapıldı.

HAŞD ‘ciddi çaba’ çağrısı yaptı

Bu arada Uluslararası Filistin Halkının Haklarına Destek Komitesi (HAŞD), İsrail'in Filistin topraklarındaki ihlallerine son vermesi ve Mescid-i Aksa'nın korunması için uluslararası topluma,  müdahale etmesi çağrısında bulundu.

HAŞD'ın açıklamasında, Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı kuruluşlar, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve diğer tüm uluslararası ve bölgesel kuruluşlara, "İsrail yönetiminin Aksa'ya yönelik ihlallerini durdurması için ciddi çaba sarfetmesi" çağrısı yapıldı.

İslami Cihat abluka istiyor

Filistin'deki İslami Cihat Hareketi, Arap Birliği'ni, Müslümanların ilk kıblesi Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini sürdüren, Filistinlilere orantısız güç uygulayan İsrail’e abluka uygulamaya çağırdı.

Gazze kentinde İsrail’in Kudüs kenti ve Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlal ve uygulamalarını protesto etmek için düzenlenen ve çok sayıda Filistinlinin katıldığı protesto yürüyüşünde konuşan hareketin yöneticilerinden Halid el-Batş, Arap Birliği üyesi ülkelerden İsrail’e abluka uygulaması ve normalleşme sürecini durdurmasını istedi.

‘Kudüs intifadasını tetikler’

Hamas Hareketinin silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in, Mescid-i Aksa ile Kudüs’e saldırması durumunda "Kudüs intifadasını" tetikleyeceğini bildirdi.

Kassam Sözcüsü Ebu Ubeyde, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, "Düşman Aksa’ya cüret eder ve Kudüs’e savaş açarsa küller altındaki közler hareketlenir ve Kudüs intifadasını ateşler." ifadelerini kullandı.

Batı Şeria’da 21 Filistinli gözaltına aldı

İsrail güçlerinin, Mescid-i Aksa'nın kapısına kurulan metal arama dedektörlerini protesto amacıyla Batı Şeria'da düzenlenen gösterilere müdahalesinde 21 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi. Açıklama Filistin Esirler Cemiyeti'nden yapıldı.

Açıklamada, "İsrail askerlerinin, Mescid-i Aksa'nın kapısına kurulan metal arama dedektörlerini protesto amacıyla Batı Şeria'da düzenlenen gösterilere müdahale ettiği ve 21 Filistinliyi gözaltına aldığı" kaydedildi. Açıklamada, gözaltına alınanlar arasındaki 10 Kudüslü gencin, İsrail güçleri tarafından darp edildiği bilgisine yer verildi.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  27370 µs