Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Tarlalar rant kapısı oldu

14 Ağustos 2017 13:51 tsi
Tarlalar rant kapısı oldu Türkiye’de tarım arazilerinde geçen yıl, 2015 yılına göre 1.7 milyon hektarlık azalma yaşandı. Bir bakıma sadece tek bir yılda tarım arazilerimizin yüzde 0.7’sini kaybettik. Şu anda tüm tarım arazilerimizin yüzde biri de betonlaştırılmak üzere müşteri arı

Türkiye'deki tarım arazilerinin el değiştirmesinde son yıllarda yaşanan hareketlilik dikkat çekiyor. Sektörü takip edenlere göre bu dalgalanma özellikle tarım arazilerinin imar yatırımı olarak değerlendirilmesinden kaynaklanıyor!

Türkiye'deki tarım arazilerinin yüzölçümlerine göre yüzde 1'i satılmak için ilana verilmiş durumda. En fazla satış hareketliliğin yaşandığı il tarımsal arazisi küçük olan Yalova. Yalova'da son 5 yılda tarım arazilerinde yüzde 30'luk bir azalma yaşandı.

Yalova'yı bu alanda sırayla İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa, Çanakkale, Balıkesir ve Muğla izliyor. Kısaca Türkiye'nin tarım arazileri aşama aşama betonlaşıyor.

Amaç tarım yapmak değil

Sektör uzmanlarına göre tarım arazisi satışları veya el değiştirmeleri, tarım amacından daha çok potansiyel bölgelerin ileride yaratabileceği imar fırsatlarından faydalanmayı hedefliyor. Zira satışı yapılan tarım arazisi ortalamada 10 bin ila 20 bin metrekare büyüklüğünde. Bu genişlikteki araziler tarıma elverişlilik açısından pek uygun görülmüyor.

Bu arada tarımdan beklediği kazancı sağlayamayanlar da arazilerini alternatif yatırım yöntemlerine başvurarak değerlendirmeyi düşünüyor.

Tarım arazileri azalıyor

2016 yılında Türkiye'deki çayır ve mera alanları hariç toplam tarım arazisi yüzölçümü yaklaşık 23 milyon 762 bin hektardı. Bu rakam Türkiye yüzölçümünün yaklaşık yüzde 30.33'üne denk geliyor. Tarım arazilerinde 2015 yılına göre 1.7 milyon hektarla yüzde 0.7'lik bir azalış yaşandı. 

RECEP BAHAR/İSTANBUL 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1990820 µs