Piyasalar

26 Nisan 2019, Cuma tsi
°C

En Sıcak Konular

Türkiye 'Myanmar' için sözlü diplomasi yürütüyor

29 Ağustos 2017 15:08 tsi
Türkiye 'Myanmar' için sözlü diplomasi yürütüyor Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Myanmar'da Rohingya Müslümanlarına yönelik ciddi saldırılar olduğuna işaret ederek, "Sistematik bir şekilde burada Rohingyalı kardeşlerimiz baskı ve zulüm altında ve tehcir edilmiş" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da Maldivler Dışişleri Bakanı Mohamed Asim ile düzenlediği basın toplantısında, Myanmar'ın Rohingya Müslümanalrına yönelik saldırıları ve zulmünü şiddetle kınadıklarını belirterek, "25 Ağustos'ta meydana gelen bir saldırıyı kullanarak Myanmar'da Rohingyalı Müslümanlara yönelik, sivillere yönelik yapılan saldırı gerçekten kabul edilemez. Biz başından beri süreci takip ediyoruz. Sadece seyretmiyoruz. Tüm dünya ile temastayız. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile temasa geçip daha aktif olmaları gereğini hatırlattık ve kendilerine her türlü manevi desteği vereceğimizi söyledik" diye konuştu.

Çavuşoğlu, söz konusu sorunun çözümüne ilişkin Endonezya, Malezya, Bangladeş ve Tayland ile temas içinde olduklarını kaydetti.

Zulüm sistematik hale geldi

Çavuşoğlu, soruna köklü çözüm bulunması gerektiğini vurgulayarak, "Daha önceki dönemlerde de Rohingyalılara karşı ciddi saldırılar oldu ama sorun sistematik. Yani sistematik bir şekilde burada Rohingyalı kardeşlerimiz baskı ve zulüm altında ve tehcir edilmiş" dedi.

İki sene önce Ramazan ayında Arakan'a gittiğini ve iftar sofrasını Müslümanlarla paylaştığını belirten Çavuşoğlu, oradaki köy ile mahallelerin bile neredeyse açık hava hapishanesi durumunda olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, Myanmarlılarla birçok defa bu konuyu görüştüklerini ve Arakanlı Müslümanlar konusuna bir çözüm getirilmesini talep ettiklerini söyleyerek, "Myanmar Dışişleri Bakanı Till ile de arkadaşlarımız Türkiye saati ile bu (Salı günü) sabah konuşup uyarıları dile getirdiler" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Myanmar'da bazı ırkçı grupların olduğunu ve bunların kışkırtıcı hareketlerinin bulunduğunu belirterek, "Artık köklü bir çözüm bulmamız lazım. Bu şekilde devam edemez. Bu zulüm, bu insanlık dışı muamele bu şekilde devam edemez. Tüm dünyanın duyarlı olması lazım" uyarısında bulundu.

Maldivler'e FETÖ teşekkürü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Maldivler'e Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) konusunda Türkiye'ye verdiği destek için teşekkür ederek, "FETÖ'nün Maldivler'de bir okulu vardı, şu anda bir özel şirketin devraldığını görüyoruz. Kendilerine Maarif Vakfından bahsettik. Maarif Vakfının diğer ülkelerde olduğu gibi Maldivler'deki bu okulu da devralabileceğini, eğitim kalitesini daha da yükselteceğini kardeşim Muhammed'e söyledim. Değerlendirecekler" dedi.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1938985 µs