Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Halkın iradesinin hâkimiyet günü

28 Ekim 2017 18:41 tsi
Halkın iradesinin hâkimiyet günü Cumhuriyetin ilanının 94. Yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınlayan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, “Cumhuriyet, halkın iradesinin Meclis'e yansıdığı, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu rejimin adıdır” dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Mesajında Cumhuriyetin halkın iradesinin Meclis'e yansıdığı, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu rejimin adı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Haydar Baş 29 Ekim mesajında şunları kaydetti: “Aziz vatanımıza göz dikmiş Haçlı işgalcilerine karşı çetin Milli Mücadele vererek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyeti ilan etmiş; böylece saltanatvari anlayışla yasama, yürütme ve yargı erklerinin tek elden idare edilmesini sonlandırmış, tüm yönetim tarzlarının millete ait bir yönetim biçimi olması gerektiğini dünyaya ilan etmiştir. Artık hâkimiyet kayıtsız şartsız büyük Türk Milleti'nindir. Cumhuriyet, halkın iradesinin Meclis'e yansıdığı, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu rejimin adıdır.

‘Müslüman olan herkes Türk Milleti'dir’

Türk Milleti kimliği ise, hamurunu Hacı Bektaş-ı Veli'nin Ehl-i Beyt nefesi ve İslam mayası ile yoğurduğu Anadolu ve Balkanlar’da yaşayan halkların medeniyet kimliğidir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Lozan Antlaşması'na "Misak-ı Milli sınırları içinde yaşayan Kürt, Türk, Laz, Çerkez kim olursa olsun Müslüman olan herkes Türk Milleti'dir. Azınlıklar, ancak gayrimüslimlerdir" gerçeğini kazımış; Türkiye Cumhuriyeti'ni birlik ve bütünlük içinde böyle bir Türk Milleti esası üzerine bina ve ilan etmiştir. Hiç kimse ayrıcalıklı ve imtiyazlı değildir. 79 milyonun tamamı devletin, vatanın ve Cumhuriyet'in öz be öz sahibidir, Türk Milleti'dir.

‘Atatürk sevgisinde kenetlenmeliyiz’

Bölgemiz parçalanmaya tabi tutulduğu gibi, ülkemiz de bölünme sürecine sürüklenmektedir. Cumhuriyet Bayramı'nı kutladığımız bu günde, devlet ve millet olarak içte ve dışta yaşadığımız gelişmeleri bu gerçekler perspektifinden okumamız ve idrak etmemiz, varlığımız ve geleceğimiz adına şarttır. Kurtuluş Savaşı şartlarından daha entrikalı ve daha ağır günlerden geçiyoruz. Bugün de milletimizi bu badirelere karşı bir ve beraber kılacak kuvvet, inanç ve birlik mayamız olan Ehl-i Beyt imanında ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk sevgisinde kenetlenmemizdir. Atatürk demek vatan demektir, millet demektir, bağımsızlık demektir, Cumhuriyet demektir, medeniyet, inanç ve birlik demektir. Bu birliğe, bugün 150 ülkede hayata geçirilmeye başlanmış ve dünyada 4 milyar insanın istifade ettiği Milli Ekonomi Modeli’miz ile kazandırılacak ekonomik güç, Türkiye'yi Atatürk dönemindeki tam bağımsız ve lider ülke günlerine döndürecektir. Bu umut ve azimle, Yüce Türk milletine 10 Kasım’da çıkacak olan Atatürk adlı eserimizin de müjdesini vererek Cumhuriyet Bayramı'nızı tekrar kutlar, huzur ve esenlik dilerim.”
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1859002 µs