Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Şehir hastanesi gerçeği

28 Ekim 2017 18:42 tsi
Şehir hastanesi gerçeği Meltem TV’de yayınlanan programda şehir hastaneleri konusunda önemli açıklamalarda bulunan yazar ve mimar Metin Aydoğan, "Şehir hastanelerine hasta garantisi veriliyor. Doktorlar taşeron elemana dönüşecek" dedi.

Yazar Metin Aydoğan, Meltem TV'de Adem Birinci'nin hazırlayıp sunduğu Milletin Efendisi programına konuk oldu.

Aynı zamanda mimar olan Metin Aydoğan şehir hastaneleri projesi hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Şehir hastaneleri projesinin "Yap-işlet-devret modeline benziyor ama çok daha çarpık yanları var" diyen Aydoğan, "Projelerde merkezde otelcilik hizmeti verecek bir bina yapılıyor, etrafında ihtisas hastanelerini sıralanıyor. Yani kompleks bir yapı bu şehir hastaneleri. İhalesi gizli şartları açıklanmıyor, çağrılı oluyor ve istenilen kişilere veriliyor. Şimdi bu hastaneler hangi kentte yapılıyorsa o kentteki bütün devlet hastaneleri kapatılıyor ve binasıyla, arazisiyle, doktoruyla ve sağlık personeliyle birlikte şehir hastanesini yapan firmaya devrediliyor" dedi.

Hasta garantisi veriliyor

Programda "Şehir hastanelerine yüzde 70 doluluk garantisi veriliyor.  Yani hastalanacak bizim insanımız, hastalanma garantisi veriliyor" diyen yazar Metin Aydoğan şöyle devam etti: "Şimdi halk ilk başta büyük bir para ödemiyor. Sosyal güvencesi varsa zaten devlet ödüyor. Sosyal güvencesi olmaz ise kendisi ödüyor. O kompleksin merkezindeki otelcilik hizmeti kapsamında kafeler vs. var. Hasta burada yatarsa faturasını sosyal güvencesi varsa devlet, yoksa kendisi ödüyor. Parayı kim verirse versin beş yıldızlı otel faturalarıyla karşılaşılacak bir olay bu. Bunun dışında tetkiklerin tümü paralı oluyor. Bu paranın saptanması da şirketin inisiyatifinde. Bunun sonucu şu olacak; halk bir kere orada yatamayacak. Yatalak hasta sorun yaşayacak ve ucuz özel hastane aramaya başlayacak çünkü artık bildiğimiz tarzda devlet hastanesi olmayacak."

Devlet kendi arazisinde kiracı

Şehir hastanelerine 30 milyar dolar ayrıldığını ve ödemesinin de taahhüt edildiğinin ifade eden Metin Aydoğan, "Bunun mülkiyeti de devletin ve o şirketin ortak mülkiyeti oluyor. Ama devlet kendi mülkünde kiracı konumuna düşüyor. 18 tane devlet hastanesine 30 milyar dolar para ödüyor. Yine geleceği borçlandıran, yine halkın üzerine yük bindirecek olan bir şey bu. Ama halk yeni binayı görüyor ve ‘harika’ diyor, ‘fazla para da vermedim’ diyor. Ama yakında şunu öğrenecek; yatalak hasta haline gelirse şehir hastanelerinin ne olduğunu görecek" dedi.

Yeni rant alanı açıldı

Yazar Metin Aydoğan Milletin Efendisi programında şehir hastanelerine dair değerlendirmesini şu şekilde tamamladı: "Şirket aldığı devlet hastanelerinin arazilerine isterse konut, iş merkezi, AVM yapabilecek.  Devlet hastanelerinin bütün arazileri kent içinde ve çok kıymetli yerler buralar. Devlet hastaneleri kalkıyor ve doktorlar ücretli taşeron eleman haline geliyor."
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1995830 µs