Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Döviz uçuyor Türk lirası eriyor

27 Ekim 2017 18:51 tsi
Döviz uçuyor Türk lirası eriyor Türkiye ekonomisi alarm veriyor. Yeniden tırmanışa geçen Dolar ve Euro Türk lirasına ağır darbe indirdi. Türk lirası karşısında 1 Ocak 2017'de 3.53 TL'den işlem gören Dolar 3.84'ü, yılbaşında 3.72 TL olan Euro ise 4.48'i test etti.

Ekonomi derin komada. Cari açıktan enflasyona, işsizlik rakamlarından ağır vergi ve zamlara kadar birçok olumsuzluk ekonomideki kötü gidişatın göstergesi. Kötü gidişatın en önemli göstergelerinden biri de dövizdeki yükseliş.

Dolar ve euro yeniden tırmanışa geçti. Alman bankalarının Türk şirketlere kredi vermeyeceği iddiası, ABD Merkez Bankası başkanı kim olacak gibi faktörlerin ilk yansıması Türkiye'de oluyor. Yurt dışında alınan her karar ve spekülasyon dövizi yükseltiyor Türk lirasını eritiyor. Son hareketlilik de Türk lirasına ağır darbe indirdi.

Dolar 3.84'ü Euro ise 4.48'i gördü. Türk lirası 1 Ocak 2017'den bu yana büyük değer kaybına uğradı. 1 Ocak 2017'de Dolar 3.53 TL'den işlem görmüştü. Euro ise aynı tarihte 3.72 TL'ydi.

Hükümete göre yükseliş geçici

Dövizdeki yükseliş vatandaşa her kalemde zam olarak yansırken hükümetten "yükseliş geçici" açıklaması geldi. Dün yaptığı açıklamada Türkiye'nin ekonomisi hakkında herhangi bir endişelerinin olmadığını belirterek, "Ekonomimiz iyi durumda. Coşmuş olan bir ekonomimiz var" şeklinde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Ben bunun geçici olduğunu düşünüyorum, bunu hep beraber göreceğiz. Merkez Bankasının imkan ve kaynaklarıyla piyasadaki spekülatif hareketlere müdahale etmesini doğru bulmuyorum. Dokunmamak lazım, müdahale etmemek lazım. Spekülatif hareketlere karşı yapılabilecek en etkili çalışma budur. Şu an gelinen kur noktası kesinlikle reel değildir" dedi.

Danışmandan şok iddia

Zeybekçi önceki gün yaptığı açıklamada ise dövizin yükselme nedenlerinden biri olarak gösterilen Alman bankalarının Türk şirketlere kredi vermeyeceği iddiasını asılsız olduğunu söylemişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem de, "Alman bankaları ile ilgili haberler gerçek dışı. Alman bankaları haberi faiz kararı öncesi manidar. Alman banka haberi gibi haberler Türkiye'ye operasyon" demişti.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1893981 µs