Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Milli duruş milli lider

26 Ekim 2017 18:54 tsi
Milli duruş milli lider Ekonomiden siyasete, kültürden sanata, maneviyata, tarımdan madenciliğe kadar nerdeyse yaşamın bütün alanlarında her konuda çözümlerle, reçetelerle Türkiye’nin, bölgenin ve dünyanın önünü açacak modelleri ortaya atan kim?

Toplumlar, yaşadıkları sorunlara köklü çözümler ve reçeteler üretebilen liderlerin varlığı ile ayakta durabilirler. Günlük, saatlik hatta dakikalık politikalarla, sosyal ve siyasi meselelere merhem olmaktan uzak sığ modellerle toplumu ve devleti bir noktaya getirmek mümkün değildir.
Geçmişe doğru bakıyorum;
Son otuz yıldan beri Türkiye’nin ve dünyanın gündemine getirilen ve geniş kitleler tarafından heyecanla kucaklanan manifesto niteliğindeki “büyük projelerin” bir bölümüne göz atalım:
Bir: Türkiye’de birlik ve beraberliğin nasıl temin edileceğinin formülünü sunan “Birlik ve beraberliğini temel unsurları”  başlıklı konferanslar serisi.
İki: Basının milli bir kimliğe kavuşması için düzenlenen “Milli Basın Kurultayları.”
Üç: Asıl meselenin insan olduğunu, insanı ve insanın gönlünü merkez aldıktan sonra bütün sorunların halledileceğini anlatan “önce insan” tezi. 
Dört: Bağımsız Türkiye Partisi adıyla şekillenen “bağımsızlıkçı, milli ve vatansever” siyasi hareket.
Beş: Türkiye’nin yönünün AB olmaması gerektiğini, ABD’ye kökten bağımlı politikaların yanlışlığını anlatan dış politika modeli.
Altı: Ekonomiye yeni bir tanım ve soluk getiren, dünyada çığır açan, Milli Ekonomi Modeli’nin açıklanması ve yüzlerce bilim adamı tarafından anlatıldığı sempozyumlar serisi.
Yedi: Bu paralelde ekonominin insan ayağını devreye koyan “Sosyal Devlet Modeli’nin” insanlığın emrine sunulması.
Sekiz: Dinlerarası diyalog denilen zehrin ve onun liderinin ülke için ne kadar tehlikeli olduğunu anlatan, yüzlerce uyarıcı panel, konferans, yazı ve programlar.
Dokuz: “Milli bütünlüğümüz dini bütünlüğümüz” başlığı altında “din ve millet” kavramını tarihi bir sentezle kucaklaştıran toplantılar serisi. 
On: Yapılan davet üzerine Rus Parlamentosu Duma’ya giderek ilk defa bir Türk ilim adamının kendine ait tezi Rus halkına, parlamenterlerine, basınına ve akademisyenlerine anlatarak yeni bir “ekonomik çağ” başladığını
duyurması.
On bir: Ortadoğu’da kan gövdeyi götürürken Ehli Beyt açılımını başlatarak bütün İslam âlemini “Ehli Beyt” çatısı ve çözümü altında birleşmeye çağırması ve bu bağlamda 12 ciltlik Ehli Beyt külliyatını kaleme alması.
On iki: Herkesin Atatürk’e sövme yarışı başlattığı, Atatürk adını anmanın cesaret gerektirdiği bir dönemde köklü bir Atatürk açılımını devreye sokarak,  Atatürk’ün devletin ve milletin çimentosu olduğunu haykırması, O’nun soyunun Ehli Beyt’e dayandığını belgelerle ortaya koyması ve “Atatürk vatandır” sempozyumları
başlatması.
On üç: Son olarak “Attila İlhan ve Oktay Sinanoğlu” gibi iki değerli ilim insanımıza sahip çıkarak “Bu ülkenin yetiştirdiği bütün değerlere sahip çıkmanın bir milli vazife olduğunu” ilan etmesi.
Bütün bu sayılan ve her biri bir “devrim” niteliğinde olan faaliyetlerin mimarı kim? 
Prof. Dr. Haydar Baş.
Ekonomiden siyasete, kültürden sanata, maneviyattan basın hayatına, tarımdan madenciliğe kadar nerdeyse yaşamın bütün alanlarında her konuda çözümlerle, reçetelerle Türkiye’nin, bölgenin ve dünyanın önünü açacak modelleri ortaya atan kim?
Prof. Dr. Haydar Baş.
Yukarıda sadece bir demetini aktardığım çözümler ve modeller paketine duyarsız kalınmasının ülkenin ve milletin başına nasıl gaileler açtığını hep birlikte görüyoruz.
Karşımıza çıkan FETÖ darbesi ülkeyi mahvediyor, AB ve Amerika ile birbiri ardına gerginlik yaşıyoruz, Milli Ekonomi Modeli’nin yokluğunun ekonomideki tahribatını görüyoruz, ülkedeki sosyal ve siyasi kutuplaşmalara karşı “Baş çözümü” görememenin acı sonuçları karşımıza çıkıyor, Atatürk’süz bir dış politikanın ülkeyi ne hale getireceğine hep birlikte şahit oluyoruz.
Bu “insanüstü” çalışma ve modellerin hepsi “insan için” ortaya atıldı.
“İnsan” uyanırsa, kendi kazançlı çıkar, uyanmazsa sonuç zaten belli.
Unutmayın “yukarıda sıraladığım” ve her biri ayrı bir altın sayfa olan proje ve modeller “sıradan bir insanın yapabileceği şeyler değildir.”Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1822278 µs