Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

‘Milli Para’dan ne anlıyoruz?

25 Ekim 2017 19:07 tsi
‘Milli Para’dan ne anlıyoruz? Dünya'da en çok konuşulan kavramların başında "Milli Para" geliyor. Bu tanım kime ait ve ne anlama geliyor. Harun Kayacı Yeni Mesaj'da tüm soruların cevabını yazdı.

1. Milli Ekonomi Modeli’nin (MEM) dışında geçmişte uygulanan ve bugün geçerli olan iktisat modellerinde “para” tanımı vardır. “Milli Para” tanımı yoktur. “Milli Para” tanımı ancak sadece Prof. Haydar Baş Bey’in Milli Ekonomi Modeli tezi tarafından iktisat literatürüne kazandırılmıştır.
2. Prof. Haydar Baş’ın ayrıca Kapitalist ekonomi modelinde paranın tanımı olarak ifade edilen “mübadele aracı” ve “değer saklama aracı” tanımlarına da itirazı vardır. Para, değer saklama aracı olarak kullanıldığında, belirli ellerde stoklanmasına ve sömürü aracı olarak kullanılmasına neden oluyor. Mübadele aracı olarak kullanılmaya çalışıldığında ise piyasada maliyetli para (faiz karşılığında alınıp verilen) olarak yer alıyor ve gerçek manada mübadele işlevini yerine getirmiyor ve haksız kazanç oluşmasına sebebiyet veriyor.
3. Milli Para, paranın belirli ellerde tekelleşmesini engellediği gibi, mübadelenin de haksız kazanç oluşturmadan gerçekleşmesini sağlar.
4. Mevcut para tanımları; emek ve üretimin küresel güçlerin kontrolüne geçmesini sağlar. MEM’deki Milli Para ise: Emek ve üretimi, sömüren küresel güçlerin kontrolünden kurtarıp; gerçek emek, üretim ve tüketim sahiplerinin eline geçebilmesini temin eder.
5. Milli paralarla ticaret yapmak, milli paranın konvertibl olmasının önündeki engelleri ortadan kaldırır. 
6. Yerli kaynakların korunması ve değerinin ortaya çıkması için Milli Para’nın devreye konulması şarttır. 
7. Dünyada sömürünün ortadan kalkması için; haksız kazancın tarih olması için, tüketimin, üretimin ve emeğin sömürülmemesi için MEM’de tanımlanan Milli Para’nın devreye konulması olmazsa olmaz şarttır.
8. Gelir dağılımındaki adaletin sağlanması, tam istihdamın oluşması ve borçlanmadan büyümenin sağlanması için MEM’in ön gördüğü Milli Paraların devreye girmesi iktisadi zorunluluktur.
9. Milli Para devrede olmadan reel sektörün dışına kaçan döviz veya altının ekonomiye dönmesi, üretim ve istihdam sağlaması mümkün değildir.
10. MEM’deki Milli Para politikası, Kapitalizmin içinde kalarak uygulanması mümkün değildir. Yoksa Mevlana’nın anlattığı karanlıkta fil tarifi yapanların hikâyesine döner. Milli Para’yla ticaret yapmak bu süreçlerden geçmeyi gerektirir. 
Doktor olmayanın, hastanın anlattığına bakarak reçete yazmasına benzer. Neticesi hastanın ölümüne, doktorculuk oynayanın da hukuk nezdinde cezalandırılması ile neticelenir.
11. Milli Para’nın uygulanması için hukuki, siyasi ve ekonomik bir dizi önlemlerin alınması lazım ama bundan da daha önemlisi eserin satır aralarını okuyup anlayacak kadar tezin sahibinin tedrisatından geçmek gerekiyor. Zira ekonomik bazı incelikler strateji gereği satır aralarında gizli olarak verilmiş.
Onun için Ruslar 2005’ten bu tarafa tezin sahibini gölgesi gibi takip ettiler. Yapılan bütün kongrelere katıldılar. MEM’i Rusçasından okudular, her yapılan uluslararası kongrelerde tebliğler sundular. Her fırsatta tezin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş’la görüşüp sorularını sorup cevaplarını aldılar.
Bütün bu yaptıklarını yeterli bulmayıp DUMA’ya resmi olarak davet ettiler. Toplam beş saate yakın DUMA’da özel genel toplantılar yaptılar. Ondan sonra Amerika’ya kafa tutmaya başladılar ve ABD’den dünya liderliğini geri aldılar.
Yoksa, “Kahrolsun Kapitalizm” diyerek nasıl insanlık sömürüden kurtulamıyorsa, paraya milli diyerek parayı milli yapmış olmuyorsunuz.
Milli parayla ticaret yapmak ancak ifade ettiğimiz süreçlerden geçmeyi gerektirir. Yoksa farkında olmadan ticari olarak girdiğiniz her ülkeyi Amerika’nın iç pazarına dönüştürmüş olursunuz.
Ateşle oynamak yerine Rusya’nın yaptığını yapmak o kadar zor mu? Hem de Tezin sahibi bu ülkenin has evladıyken…
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1834458 µs