Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Suriye'den flaş açıklama!

24 Ekim 2017 15:16 tsi
Suriye'den flaş açıklama! ABD'nin yanı sıra NATO'nun da terör örgütüne silah desteği verdiği tespit edildi. Suriyeli Tuğgeneral Hasan Süheyl, Mayadin'de ele geçirilen DEAŞ’a ait bir depoda NATO'nun en yeni silahlarının bulunduğunu söyledi.

ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamında İslam dünyasını talan harekâtında en önemli taşeronları kendi üretimi olan terör örgütleri oldu. DEAŞ terör örgütü bu taşeronların başında geliyor.

Irak ve Suriye'de sahneye sürülen örgüt bölgenin yerel halktan boşaltılmasında ve yine bir başka terör örgütü PKK-YPG'ye teslim edilmesinde önemli bir rol üstlendi. Geldiğimiz nokta itibarıyla ihtiyaç kalmadığı anlaşılan kanlı örgüt tasfiye ediliyor.

DEAŞ'ın hem Irak'ta hem de Suriye'de hâkimiyeti büyük ölçüde yok edildi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) üye ülkeleri ve diyalog partnerleri savunma bakanları arasında gerçekleştirilen bir toplantıda, "Bugün DEAŞ Suriye'de yüzde 5'ten az bir bölgeyi kontrol ediyor. Rusya'nın operasyonları başlamadan önce ülkenin topraklarının yüzde 70'inden fazlası DEAŞ’ın kontrolündeydi" dedi.

Şoygu, "998 şehir ve yerleşim birimi kurtarıldı, kurtarılan bölgeler 503 bin 223 kilometrelik bir alanı kapsıyor. Militanların çoğu etkisiz hale getirildi. Ülkede barışçıl yaşamın yeniden canlandırılmasına yönelik süreç başladı. Rus Hava Kuvvetleri'nin 2015'te operasyonlarına başlamasından beri 1.12 milyon kişi evlerine döndü. Yalnız 2017'de geri dönen kişi sayısı 660 bin" diye konuştu.

Rus Savunma Bakanı Şoygu, konuşmasında petrol satışlarında azaltmaya gitmenin askeri operasyonların başarısında kritik rol oynadığını belirterek, "2015'ten önce DEAŞ Suriye'de petrol satışlarından yılda 3 milyar dolardan fazla, dönem dönem de günde 10 milyon dolar kadar para kazanıyordu. Şimdi ise DEAŞ’ın Suriye topraklarındaki finansal desteği neredeyse kesildi" dedi.

DEAŞ deposundan NATO silahları çıktı

Suriye'de imha edilen DEAŞ'ın desteği nereden aldığı da bir bir ortaya çıkıyor. ABD'nin yanı sıra NATO'nun da terör örgütüne silah desteği verdiği tespit edildi.

Suriyeli Tuğgeneral Hasan Süheyl, Mayadin'de Suriye ordusu tarafından ele geçirilen DEAŞ’a ait bir depoda NATO'nun en yeni silahlarının bulunduğunu söyledi. Depoda NATO'nun ABD, Belçika ve İngiltere menşeli en yeni silahlarının yer aldığını ifade eden Süheyl "Silahları buradan çıkarmamız en az 6 gün alır. Çok fazla silah ve yabancı iletişim sistemleri var" diye konuştu.

ABD'nin Rakka tiyatrosu

Suriye'de kuzey bölgeler hariç ülke topraklarının tamamı Suriye ordusunun kontrolüne geçmiş durumda. Bir dönem BOP hedefleri kapsamında DEAŞ'ı kullanan ABD'nin yeni gözdesi ise terör örgütü PKK-YPG. ABD 4 bin TIR’a yakın silah sevkiyatı yaptığı örgüte DEAŞ'tan alınan Rakka kentini de teslim etti.

PKK–YPG teröristleri Rakka'da terörist başı Öcalan posterleriyle kutlama yapmıştı. ABD'nin Rakka'da oynadığı tiyatroya dair dikkat çekici bir açıklama da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan geldi.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile Moskova'daki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, "Suriye ordusu, DEAŞ militanlarının mevzilerine saldırı düzenlediğinde militanlar ABD destekli militanların kontrolündeki bölgelerden serbestçe çıktı ve ordu birliklerine karşı koymak için diğer bölgelere yöneldi" dedi.

Lavrov, koalisyonun Rakka'yı kuşattığı dönemlerde de DEAŞ militanlarının kitleler halinde kentten ayrıldığını da söyledi.

Suriye'de yerel konseyler kurulmasını öngören yeni ABD politikasıyla ilgili de soru işaretleri bulunduğunu söyleyen Lavrov, "ABD'nin Suriye'de yerel konseyler kuracak olmasının bizi tedirgin etmemesi imkânsız. Konuyla ilgili sorularımızı Washington'a iletiyoruz ve dürüst bir yanıt almayı bekliyoruz" diye konuştu.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1918335 µs