Piyasalar

22 Nisan 2018, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Gadir-i Hum Bayramı coşkuyla kutlandı

25 Kasım 2010 11:01 tsi
Gadir-i Hum Bayramı coşkuyla kutlandı Hatay'da Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) tarafından organize edilen Gadir Hum kutlamalarına Onursal konuk olarak Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş' da davet edildi.

 

Ülkemizdeki Gadir Hum kutlamalarının en görkemlisinin gerçekleştiği Hatay'da Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) tarafından organize edilen törene binlerce Ehlibeyt dostunun yanı sıra Onursal konuk olarak Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş' da davet edildi. Salonda uzun bir konuşma yaptıktan sonra Milli eğitimde Ehl-i Beyt derslerininde verilmesini vurgulayan BTP Lideri, Ehl-i Beyt üniversitelerinin kurulması ile ilgili çalışma yapacaklarını dile getirdi.

 

23 Kasım Salı günü Antakya Kapalı Spor Salonu'ndaki Gadir Hum kutlamalarına başta Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz olmak üzere Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Genel Başkanı Ş. Ali Yeral, Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Ayetullah Sadık Şirazi'nin temsilcisi H. Ş. Celal Meaş, İran Uluslararası El Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Dr. Resul Abdullahi, CAFERİDER Alimler Yüksek İstişare Kurul Başkanı Ş. Abdullah Turan, Hz. Ebu Talip Camii İmamı Ş. Ali Salmanlı, Kıble Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ş. Kadir Akaras, Adıyaman İmam Hüseyin Kültür Derneği Başkanı Ş. Hüseyin Alagöz, Ehlibeyt alimlerinden Fazıl Agiş ile Alican Görel, Hayat milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ve binlerce Ehlibeyt dostu katıldı.

 

Kur'an karisi Kemal Akar'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın ilk konuşmasını evsahibi Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Genel Başkanı Ş. Ali Yeral yaptı. Yeral, 2000 yılından bu yana geniş kitleler tarafından kutlanan Gadir Hum Bayramı'nın önemine vurgu yaptığı konuşmasında, dinin kemale erdiği bu kutlu günü yıllarca gizli kutladıklarını fakat gelinen noktada bu bayramın artık ülkemizin gündemine taşındığını ifade etti.

 

Yeral'ın ardından CHP Hatay milletvekili Gökhan Duran katılımcılara seslendi.

Duran'ın ardından Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz kürsüye geldi. Özgündüz, sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında EHDAV'a Ş. Ali Yeral'a ve Hataylı Ehlibeyt dostlarına gayretlerinden ötürü teşekkür ederek Gadir Hum'u anlattı. Ülkemizin her kesiminin Ehlibeyt sevgisinde birleştiğini vurgulayan Özgündüz, dinin tevhid, nübüvvet ve imametle tam olacağını söyledi.

 

Özgündüz'ün ardından Ehlibeyt meddahlarından Ş. Alican Görel, İmam Ali ile ilgili bir kaside okudu. Görel'e salonu dolduran binlerce kişi de eşlik etti.

 

Daha sonra Onursal konuk olarak davet edilen Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, kürsüye gelerek katılımcılara seslendi. Gadir Hum'un tarihi boyutu üzerine akademik bir konuşma yapan Baş, Ehlibeyt ve İmam Ali üzerine gizli kalmış gerçekleri kaynaklarıyla tek tek açıkladı. Ehlibeyt üzerine ülkemizde yeterince çalışma yapılmadığını belirten Baş, bu alanda ünversitelerin kurulmasını istedi.

Baş'ın ardından Kıble Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ş. Kadir Akaras bir selamlama konuşması yaptı.

 

Akaras'ın ardından programa Irak'ın kutsal şehirlerinden Necef'ten katılan Ayetullah Sadık Şirazi'nin temsilcisi H. Ş. Celal Meaş, Hataylılara hitap etti. Kutsal diyarlardan İmamların selamlarını getiren Meaş, konuşmasında Gadir Hum ve Aşura'nın önemine değindi.


Meaş'tan sonra İran Uluslararası El Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Dr. Resul Abdullahi, sonrasında da Adana Akdeniz Alevileri Derneği adına Ali Topacık selamlama konuşması yaptılar.


Programın ardından akşam yemeğinde biraraya gelen konuklar, evsahibi Ş. Ali Yeral'a ve vakıf yöneticilerine tebriklerini bildirdiler.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  33703 µs